Spaces of masculinities: Bachelor rooms in Süleymaniye
Erkeklik mekanları: İstanbul Süleymaniye'de bekar odaları
- Tez No: 250635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SAKTANBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma feminist coğrafyacıların bakış açıları ile ?bekâr? nosyonu ve Türk toplumu bağlamında erkekliğin özel bir hali olan ?bekârlığın? sosyo-mekânsal tezahürlerine bakmak suretiyle erkekliklerin üretimi ve inşasında erkeksi kimlikler ile erkeksi mekân/alanların karşılıklı olarak birbirini şekillendirmesini, Istanbul, Eminönü, Süleymaniye'de ?bekâr odaları? üzerinden anlamaya çalışır. Büyük şehirlerin ticari kalbine yakın bir yerde kent bağlamında bir sosyolojik ve tarihsel fenomen olan ?bekar odaları? ile cinsiyetlendirilmiş bulunan mahalleler, yüzyıllardır erkekliklerin tatbiki alanlarından biri olarak toplumsal cinsiyete dayalı olarak ayrışmış toplumun, heteroseksüel toplumsal cinsiyet yapısının kristalize olmuş tezahürleridir.Bu çalışma aynı zamanda kırdan kente gerçekleşen geleneksel bekâr erkek göçü ile bekâr evlerini ilişkilendirmeye çalışır. Bu mahalleler farklı erkekliklerin deneyimlenmesine imkân veren bir alan sağlarlar ve özellikle taşradan gelen genç erkekler için farklı çeşitlerdeki toplumsal geçişleri yapabilecekleri bir çeşit ?geçiş yolu? işlevi görürler. Bu geçişlerdeki göç, erkeklikler ve mekâna dair bilgi bölgedeki homo-sosyal mekânlarda biriktirilir ve yerel geleneksel erkeklikler arasındaki göçmen ?bekârlar? yoluyla sürekli bir şekilde dolaşıma sokulur. Çalışma sadece kırdan gelen göçmenlerin değil, şehirden gelen, mekân-temelli bölgeye özgü erkeklikler dâhil, (tüm) erkeklik biçimlerini hegemonik erkeklik kavramı dâhilinde sınıflandırır ve birbirleriyle yarışan söylemlerle hegemonik erkekliğin inşası ve tatbik edilme biçimleri, temsiliyet ve güç ilişkileri yoluyla mekânın değişmesine etki ettiği ve erkekliklerin de (erkekliklere ait) bu mekânlardan etkilendiği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to understand the relational formation of masculine identites and masculine spaces in the construction and production of masculinities by looking at the notion of ?bachelor? and the socio-spatial reflections of ?bachelorship?, a particular case of manliness in Turkish context, in the case of ?bachelor rooms? in Süleymaniye district in Eminönü, Istanbul from the perspective of feminist geography. Neighborhoods gendered with bachelor rooms situated near the commercial heart of the big cities as a sociological and historical phenomenon in Turkish urban context have been christalized reflections of segregated heterosexual gender structure of the society being these neighborhoods the performative spaces of masculinities for centuries. This study also tries to relate the bachelor rooms with traditional single male migration from rural to urban. These neighborhoods provide space for the performance of different masculinities and they function for young provincial men as a kind of ?rite of passage? for various kinds of social transitions. The knowledge of migration, of masculinities, and of space related to these transitions is accumulated in the homo-social spaces of the district and constantly recirculated through migrant bachelors among the local traditional masculinities. Masculinities of not only the immigrants from rural, but of urban space, including space bounded masculinities specific to the district have been categorized from the perspective of hegemonic masculinity concept and concluded that the construction of hegemonic type of masculinity with contestations and discourses through performances, representations and the power relations influences the transformation of space and are influenced by these spaces of masculinities.