Ön bitki olarak yetiştirilen kahverengi hardalın (Brassica juncea L.) sanayi domatesi üretiminde verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of pre-crop grown brown mustard (Brassica juncea L.) on yield and quality traits of processing tomato
- Tez No: 498549
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada, kurutmalık sanayi domatesine ön bitki olarak yetiştirilen kahverengi hardalın (Brassica juncea L.), domatesin verim ve bazı kalite bileşenleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla ön bitki olarak kahverengi hardal, tesadüf parselleri deneme desenine göre 6 tekerrürlü olarak yetiştirilmiştir. Çalışmada Toro F1 sanayi domatesi çeşidi kullanılmıştır. Ön bitki ve kontrol (nadas) parsellerinde yapılan üretimde verim bileşenleri (kg/bitki, kg/da), salça verimi ve erkenci verim (%) ile bazı kalite kriterleri (meyve ağırlığı (g), meyve ve meyve püresi renk bileşenleri ile meyve pulpunda pH, suda çözünebilir (briks) kuru madde (%) ile titre edilebilir asitlik değerleri) belirlenmiştir. Kurutulan domateslerde de kuru domates verim bileşenleri (randıman (%), kuru ürün verimi (kg/da) ile bazı kuru domates kalite kriterleri (kuru ağırlık (%), SÇKM, pH, titre edilebilir asitlik ve renk bileşen değerleri) belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kahverengi hardal yetiştirilen parsellerde dekara elde edilen yaş domates verimi (uygulama parseli; 13.119 kg/da, kontrol parseli; 11.294 kg/da) ile kuru domates veriminde (uygulama parseli; 1.294 kg/da, kontrol parseli; 976 kg/da) istatistiksel olarak önemli artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is studied that the effects of Brown Mustard (Brassica juncea L.), grown as a previous plant to processing tomato to be dried, on fertility and quality of the tomato which is planted after brown mustard. With this purpose, mustard is grown up six times repeatedly in reference to the randomized complete block design . In this study, Toro F1 processing tomato is used. In the production of pre-plant and control plots, yield components, decare yield, paste yield and early yield and some quality criteria (fruit weight, fruit and fruit pulp color components and Ph in pulp, water-soluble matter, titratable acidity values) were determined. Dried tomatoes' yield components (efficiency, dried product yield ) and also some dried tomatoes's quality criteria (Oven Dry, dried tomatoes' brix, pH, titrable acidity and color component values) are determined. According to the results, the yield seen in the blocks where brown mustard was cultivated before, (application block: 13.119 kg/decare, control block: 11.294 kg/decare) and dry tomato yield (application block: 1.294 kg/decare, control block: 976kg/decare) has shown a significant increase statistically.