Schizosaccharomyces pombe'de arginin biyosentezi ile ilişkili bazı genlerin haritalanması
- Tez No: 25065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATOK OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
25 V. ÖZET Bu çalışmada, ökaryotik bir mikroorganizma olan Schizosaccharomyces pombe'nin arginin biyosentez yolu enzimlerini şifreleyen genlerden, arg7 ve arglO'un genetik haritalaması yapıldı. Genetik haritalama için haploidizasyon ve tetrad analizi yöntemleri kullanıldı. Haploidizasyon arglys ikili mutantı ile mayoz kusurlu bir mutant arasındaki çaprazlamadan elde edilen diploid hücrelerde gerçekleştirildi. a r g 1 0 geninin I. kromozomun sağ kolu, a r g 7 geninin ise II. kromozom üzerinde olduğu belirlendi. arg7 geninin II. kromozom üzerindeki gerçek yerinin belirlenmesi için tetrad analizi çalışmaları halen sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
26 VI. SUMMARY In this study, the location of the arg7 and arg10 genes encoding enzymes for arginin biosynthetic pathway in Schlzosaccharomyces pombe, an eucaryotic microorganism, on the chromosomal map were identified. For genetic mapping, haploidization and tetrad analysis methods were employed. The haploidization was carried out on diploid cells obtained from crosses between a meiosis-deficient mutant and arg lys double mutants. It was found that the arg10 gene is on the right arm of the chromosome I and the arg7 gene on the chromosome II. Tetrad analysis studies are being continued in order to determine the exact location of arg7 gene on chromosome II.