Uydu seyri
  1. Tez No: 25066
  2. Yazar: MUSTAFA KUNDAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gelişen teknolojinin uç noktası olan, uzaya dayalı uydu seyrinin özellikleri incelenmiştir. Öncelikle, uydu yörüngesinin uzay dinamiğindeki fizik kuralları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş olup ardından uydu seyri sistemleri açıklanmıştır. Uydu seyri sistemlerinden, özellikle NAVSTAR GPS sistemi üzerinde durulmuş; uydu, kontrol ve kullanıcı bölümleri açıklanarak, GPS ile konum belirleme denklemleri verilmiştir. Ekler kısmında, uydu seyrine temel teşkil eden elektronik seyir ve elektronik seyir sistemleri hakkında bilgi verilmiş, ayrıca tez içindeki teknik terimlerin anlamları sözlük olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, space-based satellite navigation has been studied as an extreme point of the new technology. First of all, physical rules of satellite orbits in the space dynamics and satellite navigation systems have been explained in detail. Especially NAVSTAR GPS satellite navigation system has been studied and satellite, control, and user parts of this system have been presented. In addition to this, equations of position determination with GPS have been given. Electronic navigation and electronic navigation systems which are bases of the satellite navigation have been given in the appendix. Technical terminology of the subject using in this study has been presented as a dictionary at the end of the study.