Klisol-Alamin 336 solvent fazını kullanarak asitli ortamda bakırın ekstraksiyonu
Extraction of cupric cations from aoueous HCI media into xylene-alamine 336 system
  1. Tez No: 25064
  2. Yazar: NEŞET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUR DRAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 2 + Bu çalışmada, sulu faz ile organik faz arasındaki Cu iyonunun sabit sıcaklıkta dağılımı incelenmiştir. Bu işlem, üç tane bağımsız parametre ile açıklanabilir: Bunlar Cu iyonunun başlangıç konsantrasyonu, sulu fazın asiditesi ve organik fazın bileşimidir. Solvent fazı ile metal ekstraksiyonu arasında, bu üç bağımsız değişken sabit tutul duğunda eksponansiyel bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çalışmada sırasıyla 1 mg/ml, 5 mg/ml ve 15 mg/ml Cu +Cir. 2 H20 içeren üç farklı konsantrasyona sahip çözeltiler hazırlanmıştır. Bun lar üç ayrı pH derecesine (1,4,7) ayarlanmıştır. Bu çözeltiler den alman 10 ml'lik örnekler (Ksilol-Alamin 336) organik fazı nın 10 mi' si ile oda sıcaklığında ekstrakte edilmişlerdir. Ra- finat fazı Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresiyle ölçülmüş tür. Organik faz ise, kütle balansından yararlanılarak başlan gıç madde miktarından raf inattaki madde miktarının çıkarılma sıyla bulunmuştur. Ekstrakte olan Cu iyonu konsantrasyonundan, K1 ve K_ sistem sabitleri bulunmuştur. Cu + iyonunun dinamik davranışının II. derece aşırı sönümlü bir model denklemle ifade elde edilebileceği.belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT EXTRACTION OF CUPRIC CATIONS FROM AQUEOUS HCI MEDIA INTO XYLENE-ALAMINE 336 SYSTEM In this study, the isothermal distribution of the cupric cations between the aqueous and the solvent phases was investigated, since this operation may be described by three independent parameters, the extractability of the cupric cations is a function of the followings: The initial concent ration of the cupric cations, the acidic molarity of the aqueous phase and the composition of the solvent mixture. We found an exponential relation which would fit the metal extractability and the composition of the solvent mixture where the other operational variables are consant. Three different pH dagrees for the aqueous phase were investigated in this work. Aqueous phase was determined by using Atomic Absorption Spectrometry. The concentration of the organic phase was determined by using the initial cupric concentration value. In this case, the system constants K.. and K2 are calculated from the related experimental data--