Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu amacıyla rezorbe olan ve olmayan membranların köpeklerde kıyaslamalı incelenmesi
  1. Tez No: 25070
  2. Yazar: YAKUP T. POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. KENAN ERATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada rezorbe olan ve olmayan membran türlerinden sıçan tip I kolajen ve geliştirilmiş teflon membran (Gore Tex) 'run yönlendirilmiş doku rejenerasyonundaki etkilerini ölçmek amacıyla 8 köpeğin mandibuler 22 dişinin 42 kökü histolojik ve histometrik olarak 2,4,5,6,7. aylarda incelendi. Yedi köpeğin 21 furkasyon bölgesi ise 4,5,6,7. aylarda histolojik olarak incelendi. Bu amaçla oluşturulan horizontal defektler ligatürlerle 7 ay bekletilip kronik periodontitis oluşturulması amaçlandı. Ligatürlerin çıkarılmasından 2 ay sonra yaklaşık 7 mm derinlikteki defektler seçilerek, mandibulanın aynı yarım çenesinde çalışılıyorsa, 2. ve 4. premolar dişlere membran yerleştirildi, üçüncü premolar diş kontrol seçildi. Kolajen membran konan kök örneklerinde cep derinliği ve epitelyal ataçman değerleri kontrol örneklerinden az farklı iken Gore Tex membran örnekleri daha iyi değerler gösterdi. Bağ dokusu ataçman değerleri genel olarak kontrollerden belirgin şekilde fazla iken kolajen membran örneklerinde kontrollerden daha fazla fakat Gore Tex membran örneklerinden daha az değerde bulundu. Furkasyon bölgesinin histolojik incelemesinde, kontrol grubunda furkasyonun epitel tarafından kaplandığı görülürken, kolajen grubunda nispeten daha az epitel, Gore Tex grubunda ise bazı örneklerde nadiren epitele rastlandı ve furkasyon bölgesini dolduran bağ dokusu ataçmanı izlendi. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was undertaken in order to comperatively determine the effects of different membranes on guided tissue regeneration. For this purpose, a resorbable membrane which was rat type I collagen in structure and a non-resorbable membrane (Gore Tex periodontal material) was used. The roots of 22 mandibular teeth obtained from 8 dogs, were analyzed both histologically and histometrically in the 2,4,5,6,7. months. On the other hand in 7 dogs 21 furcations areas were also histologically examined in the 4,5,6,7 months. For this purpose, chronic periodontitis was created by administration of ligaments in the horizontal defects for a period of 7 months. Two months following the removal of the ligatures, defects with a depth of 7 mm were selected. Membranes were applied to the second and fourth premolar teeth, if they were localized on the same side of the mandibule. The second premolar served as control. The findings of the present study revealed pocket depths and epithelial attachment values in the Gore Tex specimens, while the root specimens to which collagen membrane was applied, presented slightly different values when compared to the control specimens. Both of the membrane groups showed increased connective tissue attachment values whwn cimpared to the control group, however the most significant results were obtained by use of Gore Tex. 69When the furcation areas were examined in control group, it was noticed that the area was covered by epithelium. The presence of epithelium was less prominent in the collagen membran group. In Gore Tex group epithelium was rarely seen, furthermore connective tissue attachment was evident. 70