Ebe ve hemşirelerin gebelikteki riskli durumlara ilişkin bilgilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 25071
  2. Yazar: FÜSUN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN KUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, Ankara ili sınırları içerisinde Saflık Bakanlıgı'na bağlı 18 Ana-Ç-ocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinde görev yapan ebe ve hemşirelerin, gebelikteki riskli durumlara ilişkin bilgilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bakanlıgı'na bağlı Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinde görev yapan ebe ve hemşirelerden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 150 kişi oluşturmuştur. iki kişi istenilen standartlara uymadığından değerlendirme dışı bırakılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formunda araştırma kapsamına alman ebe ve hemşirelerin gebelikteki riskli durumlara ilişkin soruları içeren soru kağıdı ile ebe ve hemşireleri tanıtım formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare ve yüzdelik sayılar yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ebe ve hemşireler gebelikteki riskli durumlara ilişkin bilgi sorularında 100 tam puan üzerinden 10-69 arasında bilgi puanı almışlardır. 70 ve üzerinde bilgi puanı alan olmamıştır. Ebe ve hemşirelerin bilgi puanlarını etkileyebileceği düşünülen faktörlere göre bilgi puanları araştırılmış yaş, okul eğitim süreleri, çalışma süreleri, çalışma yerleri ve görev içi eğitim alma durumları ile bilgi puanları arasındaki fark istatiksel açıdan önemsiz bu lunmuş tur. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara yönelik uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was performed as a discriptive study to determine nurses' and midwives' knowledge in relation to the risk factors in pregnancy. The sample of the study covered 150 nurses and midwives working at 18 Maternal and Child Health Centers and Family Planning Units under the Ministery of Health in Ankara. The sample was determined by simple random method. Data was collected by utilizing a questionnaire form composed of questions directed to main characteristics of nurses' and midwives' and their knowledge in relation to the risk factors in pregnancy. Data was evaluated by using Qui -square test and percentage only. According to the results of this study; level of nurses knowledge of risk factors in pregnancy was scored 10-69. Majority of them scored in between 30-49. The difference between the nurses' and midwives' age, education level, lenght of work, working area, involvement with in service education and the knowledge score were not singnif icant. According to the results of the research study, appropriate recommendations were brought up.