Lagosit stolonifera (C.Koch) maxim. üzerinde fitokimyasal araştırmalar
  1. Tez No: 25073
  2. Yazar: DENİZ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
116 ÖZET Lagotis cinsi Türkiye bitki örtüsünde tek tür ile temsil edilmektedir. Bu cins esasen Selaginaceae familyasında yer alır ancak Scrophulariaceae'de daha doğal bir pozisyondadır. Lagotis stolonifera üzerinde yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlan mamıştır. Bu çalışmada, Lagotis stolonifera bitkisinin taşıdığı iridoit, fenilpropanoit ve kukurbitasin heterozitlerinin izolasyon ve yapı tayinleri araştırılmıştır. Bitkinin açık havada kurutulmuş toprak üstü kısımları metanolle ekstre edilmiş, metanollu ekstrenin suda çözünen kısmı poliamit kolona uygulanmıştır. Fraksiyonlar kolon kromatografisi veya karşıt faz-orta basınçlı sıvı kromatografisi (KF-OBSK) yöntemi ile (artan oranlarda metanol: su karışı m larıyla) saflaştırı İm ıştır. İzole edilen bileşiklerin yapısı UV, İR, 1H- ve 13C-NMR ve FAB-kütle spektrometrisi gibi spektral yöntemlerle aydınlatılmıştır. Poliamid kolondan su ile elde edilen fraksiyonlardan dört iridoit heteroziti; katalpol (LS-İ3), okubin (LS-İ4) ve bunların 10-O-frans-sinnamoil türevleri olan sırasıyla globu- larin (=skutellariozit-l) (LS-İ1) ve litantosalin (=izo-skrofulariozit) (LS-İ2) ile bir kukurbitasin heteroziti, arvenin I elde edilmiştir. %25, %50 ve %75 MeOH ile elüe edilen fraksiyonlardan ise ehrenozit (LS-F1), plantamajozit (=purpureazit A) (LS*F3), verbaskozit (=akteozit) (LS-F4) ve yeni bir fe nilpropanoit heteroziti olan lagotozit (LS-F2) izole edilmiştir. LS-F2 bileşiğinin 1H- ve 13C-NMR spektral bulguları tamamen ehrenozite benzer, ancak en büyük farklılık LS-F2 bileşiğinde iki aromatik MeO sinyalinin bulunmasıdır. Bileşiğin nonaasetat türevinin FAB-kütle spektrum unda gözlenen m/z 273 (2,3,4-tri-O- asetilramnoz oksonyum) ve m/z 259 (2,3,4-tri-O-asetil arabinoz oksonyum iyonu) par çalanma iyonları, ramnoz ve arabinozun terminal ozlar olduğunu göstermiştir. Bu bileşiklerin merkezi oz üzerindeki konumlarının belirlenmesi için LS-F1 (ehrenozit) ve LS-F2 diazometan ile kısmen metillenmiş, daha sonra alkali hidrolize tabi tutul muşlardır. Bu işlem sonunda her iki bileşik de aynı ürünü (DLM =deaçil ehrenozit dime- til eter =deaçil lagotozit metil eter) vermiştir. Oz zincirinin kesin tayini, bu bileşik üzerin de yapılan 2D-NOESY analizleri ile mümkün olmuştur. Buna göre LS-F2 bileşiğinin yapısı 2- (3-hidroksi-4-metoksifenil) etil-0-[ a -L-ara- binopiranozil -(1-»2)] -0-[ a-L-ramnopiranozil- (1->3)]- 4-O-feruloil- |3-D-glukopirano- zit olarak aydınlatılmış ve bileşik lagotozit olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY The genus Lagotis is represented with only one species in the flora of Turkey. It was originally placed in the Selaginaceae but has a more natural position in the Scrop- hulariaceae. No report could be found on Lagotis stolonifera. In this study, the isolation and structure elucidations of the iridoid, phenylpropanoid and cucurbitacin glycosides obtained from Lagotis stolonifera are investigated. The water soluble part of the MeOH extract of the air-dried aerial parts of the plant was fractionated using polyamide column from which the fractions were purified by co lumn chromatogrophy and Reversed Phase-Medium Pressure Liquid Chromatog raphy (RP-MPLC) using a gradient of methanol in water. The structures of the isolated compounds were established by spectral methods (UV, IR, 1H-and 13C-NMR and FAB-MS). The fractions eluted with water from polyamide column, yielded catalpol (LS-İ3), aucubin (LS-İ4) and their 10-O-fra/?s-sinnamoil derivatives; globularin (=scutellariosi- de-l) (LS-İ1) and lythanthosalin (=iso-scrophularioside) (LS-İ2) respectively and a cu curbitacin glycoside, arvenin I. From the fractions eluted with 25, 50, 75 % MeOH, ehrenoside (LS-F1), plantama- joside (=purpureaside A) (LS-F3), verbascoside (=acteoside) (LS-F4) and a new phenylpropanoid glycoside; lagotoside (LS-F2) were isolated. The 1H-NMR and 13C-NMR data for LS-F2 were extremely similar to that of ehreno side, the major differences being the presence of resonances for two aromatic MeO groups in LS-F2. The FAB-MS of the nonaacetate derivative of LS-F2 exhibited fragment ions at m/z 273 (2,3,4- tri-O-acetylrhamnose oxonium ion) and m/z 259 (2,3,4- tri-O-acetylarabino- se oxonium ion) indicated rhamnose and arabinose to be the terminal sugars, in order to confirm the location of this sugars, LS-F1 (ehrenoside) and LS-F2 were methylated with diazomethane followed by alkaline hydrolysis yielded the same product (DLM= deacyl ehrenoside bis (methyl ether)= deacyl lagotoside methyl ether). Confirmation of the sugar sequence within DLM was possible from the results of 2D-NOESY measure ments. The structure of LS-F2 has thus been established as 2-(3-hydroxy-4-methoxy- phenyl) ethyl -O- [ a-L-arabinopyranosyl- (1->2)] -0-[ a-L-rhamnopyranosyl- (1-»3)]-4- O-feruloyl- f3-D-glucopyranoside and named as lagotoside.