İki kanallı işitme cihazının gürültülü ortamlarda konuşmayı ayırdetme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 25072
  2. Yazar: AHMET ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Hacettepe Üniversitesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran hafif ve orta derecede sensorineural 15, mixt tip işitme kayıplı 15 hastada (Toplam: 30), gürültünün konuşmayı ayırdetme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Gürültülü ortamlarda kullanılmak üzere geliştirilen, 2 kanallı işitme cihazlarının, gürültülü ortamlarda kullanılan ve alçak frekanslardaki amplifikasyon miktarını azaltan, 2. kanalının, sen sorineural ve mixt tip işitme kayıplı hastaların, konuşmayı ayırdetme düzeyinde olumlu bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamıza alınan sensorineurol işitme kayıplı 15 hastanın yaşları, 20-70 (ortalama: 48.93+4.46), mixt tip işitme kayıplı 15 hastanın yaşları, 26-69 (ortalama: 41.23±3.07) arasında tespit edilmişür. Sensorineural işitme kayıplı hastaların ortalama hava yolu işitme eşiği, sağ kulakta 53.83+3.15 dB, sol kulakta, 52.92+4.37 dB, kemik yolu işitme eşiği, sağ kulakta 48.03±2.34 dB, sol kulakta, 45.97±3.76 dB, mixt tip işitme kayıplı hastaların ortalama hava yolu işitme eşiği, sağ kulakta, 57.70+.3.98, sol kulakta, 57.70+3.50 dB, kemik yolu işitme eşiği, sağ ku lakta, 28.31±3.85 dB, sol kulakta, 30.46±2.85 dB olarak tespit edilmişür. Değişik Sinyal/Gürültü (S/G) oranlarında (+10, +5, 0, -5, -10) yapılan konuşmayı ayırdetme testi sonunda, gürültü oranının artışı ile konuşmayı ayırdetme oranında azalma olduğu tespit edilmiştir. Sensorineural işitme kayıplı hastalarda, +10 S/G oranındaki konuşmayı ayırdetme düzeyi, % 69.07±5.26 iken, -10 S/G oranında, % 4.00±1.41'e düşmüş, mixt tip işitme kayıplı hastalarda, +10 S/G oranında, % 87.20+1.54 olarak tespit edilen konuşmayı ayırdetme düzeyi, -10 S/G oranında, % 28.00±1.75'e düşmüştür. 40İşitme cihazının 1. kanalı kullanılarak elde edilen konuşmayı ayırdetme sonuçları, 2. kanaldan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış, sensorineural işitme kayıplı hastalarda, +10, +5 ve 0 S/G oranında, 2. kanaldan, % 3.74, % 11.13 ve % 8.8 düzeyinde daha iyi sonuç alındığı tespit edilmiş fakat bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). -5 ve -10 S/G oranında, % 12.26 ve % 13.60 düzeyinde elde edilen fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the effects of noise on speech discrimination was re searched in 15 patients within slight-to-mild sensorineural and 15 within mixed hearing loss. The second channel of hearing aid is developed to use in noisy environments which reduces the amount of amplification in low frequencies. It is also detect to find any positive effects on speech discri mination in patients with sensorineural and mixed hearing loss. The range of ages was detected as 20 to 70 years (mean: 48.93±4.46 years) in 15 patients with sensorineural and 26 to 69 years (mean: 41.23±3.07 years) in 15 patients with mixed hearing loss. Mean thresholds of air within the patients with sensorineural hearing loss are found to be 53.83±3.15 dB in the right ears and 52.92±4.37 dB in the left ears. Bone thresholds values are 48.03±2.34 dB in the right ears and 45.97±3.76 dB in the left ears. Mean thresholds of air values are 57.70±3.98 dB in the right ears and 57.70+3.50 dB in the left ears. Bone thresholds values are 28.31±3.85 dB in the right ears and 30.46±2.85 dB in the left ears within mixed hearing loss patients. As a conclusion of speech discrimination test executed in various ra tios of different Signal/Noise, (+10, +5, 0, -5, -10) a decreasing value ob tained within the speech discrimination score as the ratio of noise increa se while the score of speech discrimination at the ratio of +10 S/N is 69.07+5.26%, this score has decreased to 4.00±1.41% at the ratio of -10 S/N within the patients with sensorineural hearing loss. These scores of speech discrimination are 87.20+1.54% at the ratio of +10 S/N and 28.00±1.75% at the ratio of -10 S/N within the mixed hearing loss patients. 42The results of speech discrimination which were obtained with using the first channel of hearing aid have been compared with the results which were obtained with second channel of hearing aid. 3.74%, 11.13% and 8.8% differences were detected at the ratios of +10, +5 and 0 S/N with using second channel of hearing aid within sensorineural hearing loss, but these differences were not found statistically significant (p>0.05). 12.26% and 13.60% differences were found significant in sensorineural hearing loss patients. 1.07% and 1.53% differences in scores at the ratios of +10 and +5 S/N with using the second channel of hearing aid were not found statistically significant (p>0.05) within mixed hearing loss.