Aktif spor yapan yetişkin sporcuların beslenme alışkanlıkları ve hemoglobin, hemotokrit, ferritin bulgularının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 25074
  2. Yazar: LEYLA AVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
D- ÖZET Bu araştırma, izmir Sporcu Sağlık Merkezi 'ne başvuran atletizm, futbol, hentbol, güreş ve yüzme dallarında spor yapan sporcuların, beslenme alışkanlıkları ile ilgili veriler elde etmek, sporcu beslenmesi konusundaki eğitim gereksinimlerini belirlemek ve anemi prevalansını saptamak amacıyla yapılan kesitsel bir çalışmadır. Araştırma kapsamındaki, beş spor dalında oynayan 200 sporcuya, sporcu beslenmesi konusunda sorular içeren anket uygulanmıştır. Bu sporcuların boy, ağırlık ve vücut yağ ölçümleri yapılmış, anemiye ait kan bulgularına bakılmıştır. Anket formu ve fiziksel ölçümler araştırmacı tarafından, kan tayinleri ise izmir Sporcu Sağlık Merkezi biyokimya laboratuarlarında yapılmıştır. Uygulama sonunda sporculara grup halinde veya tek tek eğitim verilmiştir. Araştırma kapsamına giren sporcuların 59 ' u kadın, 141* i erkektir. Sporcuların yas ortalaması 21.9 ± 0.28 olarak bulunmuştur. Sporcuların büyük çoğunluğu (X 84) ortaokul ve lise mezunudur ve '/. 48 ' i halen öğrenci, V. 11 'i ise profesyonel sporcudur, V. 43'ü 9 yıl ve daha uzun süredir spor yapmaktadır. Aktif spor yaptıkları sürece özel diyet uygulayan sporcuların oranı“/. 39.5 olarak saptanmıştır. özel diyet uygulayan sporculardan 7. 29.1 'inin karbonhidrattan zengin diyet tükettiği, V. 27.9'unun ise karbonhidrat, protein ve yağı dengeli aldığı bulunmuştur. Sporcuların eğitim seviyesi arttıkça günlük besinlerini tükettikleri öğün sayısının arttığı (% 70.8) gözlenmiştir. Yarışma öncesi ve sonrası dönemlerde beslenme biçimlerini deriştiren sporcuların oranının düşük olduğu {”/. 9.5), sporcuların çoğunluğunun performansı olumlu etkileyen besin öğeleri ile ilgili bilgi ve alışkanlıklarının yetersiz olduğu saptanmıştır. Karbonhidratların performansı olumlu yönde etkileyen besin öğesi olduğunu söyleyen sporcuların oranı {'/. 15.5) düşük bulunmuştur.Günlük enerji gereksinimlerini bilmeyen sporcuların 7. 93.7' si eğitim seviyesi düşük olan sporculardır. Sporcuların 7. 78.5' inin vücut ağırlığının normal sınırlar içinde olduğu, 7. 21.5' inin ise uygun vücut ağırlığına sahip olmadıkları saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüm sporcularda anemi prevalansı 7. 6.5, kadınlarda 7. 18.6, erkeklerde 7. 1.4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done to -find out nutritional habits, to de-fine educational needs and to de-fect anemia prevalance o-f the players in -five branches o-f sport (athletism, -football, handball, wrestling and swimming). For this purpose a question -form is prepared and applied to 200 players. In addition, these players weighed and measured -for heigt and body -fat percent and tested -for anemia. This study contains 59 -female and 141' male players. The average age o-f these people is -found as 29.9 ± 0.28. Most o-f them