Determinants of infant mortality in Turkey
Türkiye'de bebek ölümlerini belirleyen faktörler
  1. Tez No: 250757
  2. Yazar: NUTİYE SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT G. KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bebek ölüm oranı ülkelerin ekonomik gelişmişliklerini ölçmek için kullanılan göstergelerden biridir. Bu oran 1900'lü yılların başından bu yana büyük oranlarda azalmış olmasına rağmen özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için hala oldukça yüksektir. Türkiye'de 1990 yılında 67 olan oran 2007 yılına gelindiğinde 21'e geriledi. Bu ülke için önemli bir ilerlemeyi işaret etse de Türkiye'de bebek ölüm oranı hala gelişmiş ülkelerde 5 olan oranın oldukça üzerindedir. Bu tezdeö Türkiye'de gerçekleşen bebek ölümleri ve bölgesel, ailesel ve bireysel özelliklerin arasındaki ilişki incelenecektir. Çalışmanın ekonometrik hesaplama kısmında süre analizi metotları kullanılacaktır. Kullanılacak veri tabani Hacettepe Üniversitesi tarafından yürütülen Türkiye Nüfüs ve Sağlık Araştırması Anketinin 2003-2004 yılı versiyonu olacaktır. Bu ankette yer alan yaşları 15 ile 49 arasında, en az bir defa evlenmiş olan 8.075 kadının 7.360'ı çocuk sahibidir. Bu kadınlar toplamda 22,443 çocuk doğurmuşlardır. Çalışmanın sonuçları doğum aralıklarının yoksul ailelerde bebek ölüm riski ile ilişkili olduğunu göstermaktedir. Bir önceki kardeşle arasındakı yaş farkı 14 aydan daha kısa olan ya da annesi kendisinden sonra bir doğum daha gerçekleştirmiş yoksul ailelerden gelen çocukların ölüm riski diğer çocuklarla kıyaslandığında daha yüksek. Anne sütü bebeğin hayatının ilk 2 ayında ölüm riski ile ilişkilidir. Bunların dışında, doğumun yapıldığı yerin ve ailenin kullandığı suyun kaynağının da bebeğin hayatta kalma şansı ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Annenin doğum sırasındaki yaşı ve bebek ölüm riski arasında genç ve ileri yaşta anne olanların daha yüksek bebek ölümü riski taşıdıklarını belirten egrisel bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Infant mortality rate is used as an indicator of a nation?s economic welfare. Despite the tremendous reduction since 1900s infant mortality rate is still high for developing countries. Infant mortality is reduced from 67 to 21 per 1000 live births in 17 years from 1990 to 2007 in Turkey. However, IMR in Turkey is still much higher than the rates in developing countries which is reported as 5 in 2007. In this thesis, I examine regional, household and individual level characteristics that are associated with infant mortality. For this purpose survival analysis is used in this analysis. The data come from 2003-2004 Turkey Demographic and Health Survey that includes detailed information of 8,075 ever married women between the ages 15-49. 7,360 mothers of these women gave birth to 22,443 children. The results of the logistic regression show that intervals between the births of the infants are associated with infant mortality at lower levels of wealth index. Children from poorer families with preceding birth interval shorter than 14 months or children whose mothers experience a subsequent birth fare badly. Breastfeeding is important for the survival chance of the infants under the age 3 months. Place of delivery and source of water the family uses are also found to be correlated with infant mortality risk. Curvilinear relation between maternal age at birth and infant mortality risk is observed, indicating higher risk for teenage mothers and mothers having children at older ages.