The relationship between household welfare and early-age mortality in Turkey: The evidence from TDHS-2008
Türkiye'de hanehalkı refahı ve erken yaş ölümlülüğü ilişkisi: TNSA-2008
- Tez No: 348897
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Türkiye'de erken yaş ölümlülüğü ile hanehalkı refahı arasında birilişki olup olmadığını analiz etmektedir. Çalışmada TNSA-2008 verilerikullanılmaktadır. Hanehalkı refahını ölçmek için varlık endeksi kullanılmıştır.1998-2008 doğum kuşağı için bebek ölümlerini etkileyen faktörleri tespitetmek için tanımlayıcı analizlerin yanı sıra lojistik regresyon yöntemikullanılmıştır.Varlık endeksi modelde tek başına iken bebek ölümlülüğü üzerinde bir etkiyesahip olmasına rağmen lojistik regresyon sonuçlarına göre diğerdeğişkenlerin kontrolü altında modele dahil olmadığı, dolayısıyla bebekölümlülüğü üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bu diğer koşullareşitlendiğinde varlık endeksinin bebek ölümlülüğü üzerinde bir etkisininolmadığını göstermektedir.Son modelde evde sigara içilme durumunun yanı sıra doğum aralıklarının vedoğum sırasında annenin yaşının bebek ölümlülüğü üzerinde etkisi olduğugörülmüştür.Varlık endeksi daha düşük olan haneler için yapılan analizde, bu hanelerdegenel modelde yer alan faktörlerin yanı sıra bebeğin cinsiyetinin, sağlıksigortası durumunun ve aile tipinin etkin olduğu görülmüştür. Ayrıca bu içinyapılan modelin açıklayıcılığının genel modelden daha düşük olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study tries to understand whether there is a relationship between earlyage mortality and household welfare in Turkey. Data from TDHS-2008 wasused in this study. Wealth index was used to measure household welfare.Besides descriptive analyses logistic regression method was realized tounderstand the determinants of infant mortality for the 1998-2008 birthcohort.Although wealth index has an effect on infant mortality when no otherdeterminant is included in the model, the results of the logistic regressionshowed that wealth index is not a determinant of infant mortality when otherfactors are controlled. This implies that when other factors are equalizedwealth index does not have an effect on infant mortality.Besides smoking in the house, some of the maternal factors such aspreceeding and succeding birth intervals, and age of mother at birth werefound to be effective on infant mortality in the final model.Analyses on the determinants of infant mortality in poorer hoseholds putforward that besides the determinants of infant mortality in the general modelfor poorer households sex of the child, health insurance status and familytype was found significant. The explanatory power of the model for poorerhouseholds was lower than that of the general model.