Angle sınıf II.bölüm 1 maloklüzyonlarında 'teuscher' apareyi, 'headgear' ve 'monoblok'un dentofasiyal sisteme etkilerinin sefalometrik değerlendirmesi
  1. Tez No: 25078
  2. Yazar: SİBEL BAKIR(ARDA)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ENACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kliniğimize tedavi olmak amacıyla başvuran 80 adet karma dentlsyon dönemindeki.düzgün arklara sahip, sınıf II bölüm 1 malokluzyonlu bireyden 20'sine Teuscher apareyi,20'sine Har- vold-Woodside tipi monoblok, 20'sine de kombine headgear apa reyi uygulanmış, 20 birey ise kontrol grubu olarak ayrılmış tır. İnceleme süresi 6 ay olarak belirlenmiş ve tedavi grupla rının birbirleriyle ve kontrol grubuyla karşılaştırılması ya pı Imıştı r. 6 aylık tedavi sûresinin sonunda, en olumlu sonuç Teusc- her apareyi ile elde edilmiştir. Tedavi gruplarının hiçbirisinde yüzün dik yön gelişimi etki lenmemişti r. Tedavi esnasında seçilen apareyin tipi kadar, hastayla 1- yi bir kooperasyon kurulmasının da tedavinin başarısında bü yük rol oynadığı görülmüştür (71 ). Coben'in de(23) belirttiği gibi tedaviyi tek ve basit bir formülle bitirmenin mümkün olmadığı gözlenmiştir. Bizim tedavi ettiğimiz olguların da pek çoğu, kısa bir süre edge wise sabit mekaniği ile tedavi edilerek okluzyona ideal iliş kisi kazandırılmıştır. 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY 80 patients who came to our department for the treatment of their class II division 1 malocclusions were seperated in to four groups, each group including 20 patients. One group of patients was treated with Teuscher appl iance.one other group with Harvold-Woodside monoblock, third group was treated with combined headgear, and the last 20 patients formed a control group. The observation period of the patients was 6 months and after this time interval comparisons between all the four groups were made. Best result was obtained with the Teuscher appliance af ter the 6 months of therapy. The vertical growth tendencies of the groups stayed un- ef f ected. It was observed that, in the assesment of the treatment goal s, cooperation played an important role same as deciding about the type of the appl iance(71 ). As Coben mentioned (23) previously it was not possible to finish the cases with one and simple appliance system. So we had to employ a short time edgewise fixed appliance system to finish our cases in their ideal positions. 84