Coğrafya öğretmenlerinin yapılandırmacı eğitime yönelik yaklaşımları ve yapılandırmacı eğitimin motivasyonlarına etkisi
Approaches of geography teachers to constructivist education and the effect of constructivist education on their motivation
  1. Tez No: 250834
  2. Yazar: SABİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde bireylerden, bilgi tüketmekten çok, bilgi üretmeleri beklenmektedir. Çağdaş dünyanın kabul ettiği birey, kendisine aktarılan bilgileri aynen kabul eden, yönlendirilmeyi ve biçimlendirilmeyi bekleyen değil, bilgiyi yorumlayarak anlamın yaratılması sürecine etkin olarak katılanlardır (Akt: Şaşan,2002).Yapılandırmacı yaklaşıma göre öğrenci kendi bilgisini kendisi oluşturur. Bu nedenle öğrencilere bilgiyi geleneksel öğretim yöntemleri ile doğrudan aktarmak yerine, öğrencilerin aktif olduğu, yaparak-yaşayarak ve bilgiyi kendilerinin keşfederek öğrendikleri öğretim ortamları oluşturulmalıdır (Akpınar ve Ergin, 2005).Geleneksel ve yapılandırmacı sınıfların karşılaştırıldığı birçok araştırmada (Christianson ve Fisher, 1999; Lord, 1999; Orhan, 2004; Şems, 2006; Akpınar ve Ergin, 2005; Saygın, 2003; Aytaç, 2004) yapılandırmacı yaklaşımın öğretimdeki başarıyı arttırdığı, eğitim hedeflerine ulaşmada daha etkili olduğu görülmüştür. Coğrafya farklı etkinlik ve yöntemlerin uygulanabileceği bir derstir. Sınıflarda yöntem ve etkinliklerin programlanması ve uygulanması öğretmenlere bağlıdır. Bu nedenle öğretmenlere yöntem ve etkinliklere ait bilgilerin verilmesi kadar, bunların nasıl ve nerede kullanılacağının gösterilmesi de oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today, from individuals, it is expected to produce information rather then consume it. The individual accepted by contemporary world is not the kind of man who accepts given knowledge without questioning it,who is eager to be shaped,but the man who actively involves in meaning creation process by interpreting knowledge.(Şaşan, 2002) According to constructivist approach,a student creates his knowledge on his own. Therefore, instead of giving knowledge directly to student by using traditional teaching method,a teaching environment in which students are active participant and gain knowledge discovering it on their own must be created.(Akpınar and Ergin,2005) Many researches ( Christionson and Fisher,1999, Lord,1999, Orhan,2004, Şems,2006, Akpınar and Ergin,2005, Saygın,2003, Aytaç,2004,) in which traditional and constructivist classes are compared show that, constructivist approach increased success of teaching and it is more effective in achieving goals of education.Geography is a course that different activities and methods can be applied.In classes,it depends on teachers how to practice and apply to these methods and activities.Therefore,to give teachers the knowledge of how and where they are going to apply to these methods and activities is equally important with merely giving them knowledge of methods.