Halit Refiğ filmlerinde sinema ve müzik ilişkisi
The realitionship between cinema and music in the Halit Refig films
- Tez No: 250942
- Danışmanlar: PROF. GÜLPER REFİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dünya Sinema Tarihi'nde müzik kullanımı, sinemanın ilk ortaya çıktığı günlerden itibaren sinemanın içinde olmuş ve günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Film müziğinin esas amacı; görüntüyü ve anlatılan konuyu desteklemek, ifadeye yardımcı olmaktır. Zamanla çok önemli bir gelişim gösteren film müziği; kimi zaman filmin kendisinden de ön plana çıkmıştır.Sinema; bütün sanatların birleşmesinin bir ürünü olmasından ötürü film yönetmeninin sanatın dışında farklı disiplinlerde de bilgi sahibi olmasını gerektirmektedir. Halit Refiğ'in bu özelliklere fazlasıyla sahip olması ve yaptığı filmlerde çok bilinçli müzik kullanımı böyle bir çalışma yapmak fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada; öğrencisi olduğum ve yakından tanıma imkanı bulduğum Halit Refiğ'in on üç tane filmi incelenmiş ve analiz edilmiştir. Filmler tespit edilirken bizzat kendisinin de fikri alınmış ve özellik arz eden filmler seçilmiştir. Filmler izlendikten sonra kendisiyle görüşülmüş filmlerindeki müzik kullanımını bizzat kendisi ifade etmiştir.Halit Refiğ'in diğer yönetmenlerden farklı, etkili ve daha bilinçli müzik kullanımı verilen örneklerle ispatlanmaya çalışılacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Halit Refiğ, Sinema, Film Müziği, Klasik Müzik, Görüntü-Müzik İlişkisi
Özet (Çeviri)
Using music in the cinema has been therein the cinema since it was first appeared and continued with expanding till now. The main aim of the film music is to sponsor scenes and narrating the plot and helping the statement. Film music has been made progress in course of time even, from time to time came into prominence more than film.Because cinema is a product, which is consist of all of the arts, it is required that film director should know different disciplines as well as art. For Halit Refig has these features and using music conciously in his films, it has been brought out the idea of making this study. In the present research, twelve films of Halit Refig, whom I am sit under and acquainted with him closely, were studied and analysed. His thought was taken when the films were selected and favoured films were selected. He was interviewed after having been watched the films and he stated that usage of music in his films.It was has been tried to expose with examples that his usage of music is more effective, conscious, and different from other film directors.KEY WORDS: Halit Refig, cinema, film music, classical music, relation ship music and display