Savaş sanatları sosyolojisi ve erkekliğin inşası
The sociology of martial arts and the contruction of masculinity
- Tez No: 250943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. EMRE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Türk sosyoloji çalışmalarında üzerinde yeterince düşünülmemiş ve çalışılmamış iki alanı bir araya getirmektedir; spor sosyolojisi ve erkeklik çalışmaları. Toplumsal cinsiyet çalışmaları dendiğinde hemen akla feminist çalışmalar gelmektedir. Buna karşılık erkeklik çalışmaları gözardı edilmiştir. Spor toplum içerisinde, yine toplum tarafından yüklenmiş olan birçok farklı anlam taşımakla birlikte toplumun şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır.Toplumsal cinsiyet kuramları genellikle rol modeli olgusundan bahsederken, egemen erillik düşüncesi bu olguyu reddeder ve birden çok kadınlık ve erkeklik olduğunu, ancak bunların bastırılarak bu rol modellere bağlandığını ileri sürer.Savaş Sanatlarının genel olarak pek çok kültürde erkeklikle ilişkilendirilmesine rağmen, özellikle Doğu kültürlerindeki egemen erillik olgusunun Batı'dakinden farklı olduğu gözlemlenmektedir. Türkiye'de ise savaş sanatları yanlış bilinmekte, bu sebeple de olumsuz algılanmaktadır. Bunun yanında savaş sanatları ile ilgilenenlerin, az miktarda da olsa, egemen erilliğe daha yatkın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The notion of sports which conveys a number of different meanings within society that are attributed to it by the society itself, is highly influential in shaping the society as well. However, the subject of sports which excites the interests of most people in our society is not sufficiently studied in the sociology departments of the universities in Turkey.While theories of gender usually take the phenomenon of role model into consideration, the idea of hegemonic masculinity rejects that phenomenon and proposes more than one femininity and masculinity, claiming that these, nevertheless, are repressed and kept bound to those role models.Although martial arts are generally associated with the notion of masculinity in many cultures, it is observed that the conception of hegemonic masculinity, specifically of the Eastern cultures, are quite different than that of the West. In Turkey, on the other hand, martial arts are usually misdescribed and/or misunderstood, and thus, are not received positively. It has also been comparingly observed that people involved in martial arts have - even if only a little bit - more inclination towards hegemonic masculinity.