Sosyoloji paradigmasında 1990'larda Türkiye'de güncel sanatın dönüşümü(1990-1999)
The transformation of Contemporary Art in Turkey in the 1990's.
  1. Tez No: 250946
  2. Yazar: AZRA TÜZÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Politik sistemlerin çöküşü; mevcut değer sistemlerinin hayatı anlamlandırmada yetersiz kalması ve yeni ve başka bir hayat arzusunun kimi zaman imkansız gibi görünmesi ve tüm bu yapı içinde durduğu yerde, insanlık tarihinden ya da sadece ve en çok kendi tarihinde var olmaya çalışan sanatçı olarak insana bakmak, sanatçı-olarak-insan'ın hayatın içindeki duruşlarını araştırmak özgürleştirici bir yol gibi görünmekte. 80 darbesi sonrası suskunluğu bozan, yoksunluk ve yoksulluk beslenen, yeni ve yasakaşmacı sanat, ne ulusötesi yolculuklarda turistik/egzotik bir öğe olmayı kabul etti ne de kendi ülkesinde bir yabancı olmaktan kurtulabildi. Avrupa'nın bu doğu ucu, 1990'larda kendini ve kentini, güncel sanat/sanatçılar açısından bir çekim noktası olarak keşfedilmiş buldu. Sanat hayattan ne zaman koptu, sözler ne zaman bu kadar sertleşti ve neden söylenmekte gecikti? Sanat ne zaman ihraç edilmeye başlandı? İçerisi ve dışarısı arasındaki ayrım nasıl bu kadar keskinleşti? Ulus-devlet ve temsili meselesi aşılabildi mi? Bu tez, pozitif bir strateji olarak sanat, toplumsalın dolayımında nasıl bir tekilliği var edebilir ve hayatta neleri değiştirmeye adaydır, soruları çerçevesinde `90'larda Türkiye'de Güncel Sanattaki dönüşümleri açımlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the era of the demolition of the political systems, and the inefficiency of the default normative systems besides the impossibility of the will to a new and a different lifeworlds to search for the artist?s struggle for existence in his own historicity is a significant work to accomplish. The new and antagonistic art as breaking the unclosure and unspeakability of the coup 80?s did not neither accept to be an item of an exotic determinance nor achieved to stand as a stranger in its indigenous country. This country as the eastern part of Europe, found itself as the center of gravity among the contemporary art-ists with its urban areas. When was art seperated from our everydaylife, when were the words become so harsh and why it was so late? When the art began to be imported? When the divergence between the exterior and interior became so apperent? Was the issue of nation-state and its represantation resolved? This thesis is based on the research of the transformations in Contemporary Art in Turkey especially focused on the period that of the 90?s, which seeks to find how art as a positivistic strategy can achieve an individualistic existence within the social trajectories and what it can change in our lifeworlds.