Resim sanatında kent imgesinin kullanımı
Applying urban images in painting
- Tez No: 250947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Manzara kavramı, insanoğlunun varoluşundan bu yana, hem bilimsel, hem felsefi hem de sanatsal anlamda irdelediği bir konu olmuştur. 14.yy Avrupa'sında Rönesans'la başlayan aydınlanma hareketlerine kadar dinin egemenliğinde bir gelişim gösteren sanat ve bilim, her alanda olduğu gibi bu alanda da ilerlemeye olanak tanımamıştır.Rönesans'ın ışığında tüm baskıları üzerinden atan sanatçılar ya da ressamlar, üsluplaşma ve bireyselleşme yönünde büyük gelişim göstermiştir. Bununla birlikte doğaya olan saygı artmış; insan doğanın yüceliğini ve eşsizliğini kabul etmiştir. Resmin ana konusu ne olursa olsun ressamlar çalışmalarında manzaraya ve gerçekliğin sembolü olarak dikkate aldığı kent görünümlerine yer vermiştir. Özellikle Kuzeyli sanatçıların konusu haline gelmiş ve yüzyıllar boyu irdelenmiştir.15.yüzyıldan sonra Batı'da sanatçı, yeni bilgileri ve kültürel biçimleri özümleyerek ifadelendiren ve değişimlerin önünden giden kişi olmuştur. Bireyselleşen sanat, ressamın duyguları ve duyuları doğrultusunda özellikle 18.yüzyılda yüzünü doğa'ya çevirmiştir. Devam eden süreçte de manzara resmin konusu olmuş; ancak kent bu kavram içinde silikleşmiş bir hal almıştır.Kent, kent öğeleri ve kent olgusu, 19.yüzyılda başlayıp gelişen sosyal ve siyasal koşulların ve 20.yüzyıldaki endüstrileşmenin ve kentselleşmenin etkisiyle sanatın özellikle de resim sanatının en önemli temalarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
The notion of ?landscape? is one of the subjects that is examined throughout history,in terms of science and art. However, until the movements of enlightenment that start with Renaissance in 14th century in Europe, the science and the art which set in under the dominance of religion prevented to develop in this field just like the all other fields of study.Under the light of Renaissance painters smoothed all the pressures away and improved on individualization and idiom. Besides, their respect to ?nature? increased and they accept the sublimity and uniqueness of ?nature?. ?landscapes? and ?citycapes? ,as the symbols of reality, always took place in paintings whatever the main subject is. Moreover ?landscape? and ?citycapes?became the main subjects of the painters who are especially from the North and had been worked for centuries. After 15th century, artists became the people who express and assimilate new knowledges and cultural manners, and the people who spearhead the changes. The art that becomes individualized turned its face to nature especially in 18th century towards the feelings and sensations of painters. On the continuing period ?landscape? became a subject of painting , however, ?city? has become barely perceptible because of the notion of ?landscape?.Beginning from the social and political conditions of 19th century, the art make the concept of ?city? available for working in painting ,in both spiritual and plastic ways, by emulating the congesting environments of industrialized 20th century.