Türkiye'de ipekli tekstil ürünlerinin ve sanayisinin dünü ve bugününün saptanması ve karşılaştırılması
The determination and comparison of silk textile products and silk industry yesterday and today in Turkey
  1. Tez No: 250952
  2. Yazar: GULZAT SYDYKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çin'den taşınan koza tohumları aracılığı ile ipek üretimi ile yaklaşık 1500 yıl önce tanışan Türkiye, yüzyıllar boyunca kralların, hanların, batılı zengin tüccarların zevklerine yönelik ipekli üretiminin merkezi oldu ve ipek ürünler ülkede hep en iyi gelir kaynağıydı.Çok ihtişamlı bir geçmişe sahip olan ipek sanayisi, tohumdan dokunan ürün olana kadar çok yoğun emek gerektiren sektördür, dolayısıyla birçok nedenlerden ötürü, günümüzde ipek üretimi güçlükle yaşatılan bir sektör haline gelmiş durumdadır.Bu çalışmada Türkiye'de ipek sanayisinin geçmişi ve bugünü araştırılarak ve bu iki dönem arasındaki fark saptanarak, karşılaştırılmaya çalışılmıştır.Çalışma, ipekböcekçiliğinin ve üretilen ipek ürünlerinin, Anadolu'ya ipeğin gelişinden günümüze kadarki olan zaman dilimi içerisindeki gelişimini ve değişimini kapsamaktadır.Konu hakkında kitaplar, makaleler, daha önce araştırılmış tezler, internet aracılığıyla erişilen bilgiler ve Kozabirlik'in koza üretimleri ile ilgili istatistiksel bilgilerinden yararlanılarak araştırma yapılmıştır.İstatistiğe göre, yaş koza üretim miktarının 2001 senesinde en düşük seviyede olduğu bilinmektedir. İpek sektörü Devlet Destekleme kapsamına alındıktan sonra, yaş koza üretim miktarında artış gözlenmektedir.Kozadan mamul haline gelene kadar olan süreçte 17 misli katma değer yaratan ipekböcekçiliğinin çok az bir destekle sağlayacağı istihdam, döviz geliri, sosyal çözümler ve kültür ve tarih zenginliği herkesin kabul edeceği değerlerdir. Bu özelliklerin biri bile ipekböcekçiliğinin yaşatılması için yeterli öneme sahiptir.ANAHTAR KELİMELER: İpek, Koza, İpekböcekçiliği, Tohum.
Özet (Çeviri)
Silk production in Turkey has commenced about 1500 years ago with cocoon beads which were brought from China. For many centuries Turkey was a centre of Silk production to the likes of queens, khans and rich western traders. The silk production has always been a very important source of income for the inhabitants.Silk production with its impressive history, is a very labor-intensive industry field, from the harvest of cocoons to the weaved product. Nowadays, Silk production is struggling for survival as a result of numerous reasons.In this study the past and present of silk production in Turkey is investigated and compared by determining the difference between the two eras.This study comprises the development and change in Sericulture and Silk products from the first occurance of silk in Anatolia until today.Books, articles, thesis published in the past, information gathered from web search engines and Kozabirlik?s cocoon production statistical data are used in this study.According to the statistics, fresh cocoon production was at lowest level in 2001. After the State-funding support to the Silk Industry, fresh cocoon production has been increasing.Silk production process, generates 17 times added value from the cocoon to the finished product. The silk production industry would have significantly positive effect, on vital issues such as job generation, foreign currency income, as well as social, cultural and historical values. It would be commonly accepted that one of the before mentioned matters would be adequate to facilitate silk production in Turkey.KEY WORDS: Silk, Cocoon, Sericulture,Seed.