Fotoğrafta bakış ve anlam ilişkisi
The relation between look and meaning in photography
- Tez No: 250953
 - Danışmanlar: DOÇ. YUSUF MURAT ŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, kavramsal olarak ?bakış? hakkında genel bir tanımlama yaparak, organ olan ?göz?ün bakış ve görme yetisine, tarihsel süreç içinde değişen ?bakış?ın yüz ifadesi ve beden dili üzerindeki etkilerine ve ?bakış?ın ?öteki?ni tanımlamadaki rolüne değinmektedir. ?Anlam? kavramı ve ?Anlam-Dil? ilişkisi üzerine yapılmış, farklı dönem ve kişilere ait düşünceler sunmaktadır.19. yy.dan itibaren klasik ?bakış?ın terk edilmesiyle birlikte değişen bakış kavramı, fotoğrafın bulunmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Öznenin kendisini ifade edebilmesi için fotoğraf düzlemini seçmesi, ?bakış halleri?ni oluşturmuş ve bunlar üzerinden yeni okumalar yapılmıştır. Bu yeni fotoğrafik ?bakış?lar üzerine yapılan okumalar ve yorumlardan yola çıkarak, görsel ve teorik metinler üzerinden ?Fotoğrafta Bakış ve Anlam? ilişkisine yapıcı bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Making a general definition about ?look? as a notion, this study touches on the faculty of look and seeing of ?the eye? as an organ, the effects of the look, which has been changing in the historical process, on facial expression and body language, and the role of the look in defining ?the other?. This study introduces some thoughts upon the notion of ?Meaning? and the relation between ?Meaning-Language?, belonging to different periods and people.The notion of look, which has changed with the giving up of the classical view since 19th century, has gained a new dimension with the invention of photography. That the subject has chosen the plane of photography to express itself has created ?the forms of look? and new readings have been done on the basis of these forms. Starting from the readings and comments on these new photographic looks, this thesis presents a constructive approach to the relation of ?The Look and Meaning in Photography? on the basis of visual and theoretical texts.