Güleryüz Mizah Gazetesinin incelenmesi
News Paper off Güleryüz
- Tez No: 250951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış ve hemen ardından işgale uğramış birülkenin acılarını az da olsa dindirmek, mizah gazetelerine düşmüştür. Yazar vekarikatüristler mizahı, bazen yazılı bazen de görsel olarak kullanmışlar, o kötügünlerde topluma umut, tebessüm ve mücadele azmi kazandırmışlardır. Bu mizahgazetelerinden biri de Güleryüz'dür.Millî Mücadele günlerinde, Anadolu'daki direnişe destek veren Güleryüzmizah gazetesi Sedat Simavi tarafından, 5 Mayıs 1921-14 Ağustos 1923 tarihleriarasında, 122 sayı çıkmış süreli bir yayındır. Gazete, yayınladığı yazılar, şiirler vekarikatürlerle Kurtuluş Savaşı'nın basın ve edebiyat cephesini temsil eder.O dönemi daha iyi analiz etmek ve gerekli çıkarımları yapmak için en önemlikaynaklardan biri olan Güleryüz'ün incelenmesi, siyasî, sosyal ve kültürelgeçmişimiz hakkında daha aydınlatıcı fikirler kazanmamamızı sağlayacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Mizah, karikatür, eleştiri, Millî MücadeleDönemi, sansür, psikolojik savaş.
Özet (Çeviri)
First World War and immediately after the invasion had been defeated a fewof the country, even if you kill the pain, fell to the humor newspaper. The humorwriter and cartoonist, sometimes written, sometimes it was used as a visual, he hopesto society in a bad day, smile and have won the fight tenacity. One of these humornewspaper Güleryüz.National days of struggle, resistance in Anatolia to the support by theGüleryüz humor newspaper from Sedat Simavi, 5 Mayıs 1921 and 14 August 1923between the dates, number 122 is a broadcast time out. Newspaper, published artides,poems and cartoons with the press and literature of the front represents the LiberationWar.To better analyze the time required to make inferences from one of the mostimportant source of Güleryüz review, political, social, and culturel background willallow us to make our ideas more enlightening.KEYWORDS : Humor, cartoons, criticism, the period of national struggle,censorship, psychological war.