Sanat yapıtında belleğin imgeye dönüşümü
Transformation into memory to mind in a work of art
- Tez No: 250964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Geçmişin bilgisinin kişisel ve toplumsal anlamda yaşamın özbilinci olduğu ve bilginin kirletildiği bir yüzyılda sanat yoluyla bellek, savunma ve korunma olanakları doğurabilir. Zihnin işleyişinin ve bilgileri kaydedişinin nasıl olduğunu inceleyen bilimlerin yanında bu problemi sanatsal anlamda da ele almak mümkün görünmektedir. Sanatsal imge, sanatçının kendi iç dünyasının görünüre adım attığı sınırdır. Sanatsal yaratmada ve eserle karşılaşmada belleğin sonsuz bilgisinin işleyişinin izlerini tayin etmek gibi bir olanağımız olmasa da dolaysız bilginin bizi yönlendirdiği gerçek ile yüzleşiriz. Bu türden bir bilginin tamamen bilinç odaklı bir bilgi olmayışı içeriden kuşatılan bir yaşama doğru yönelme imkânını beslemesi asıl heyecan verici olandır. İmgenin hem görünen hem de görünmeyen yönü sayesinde sanatsal dürtülerin gündemini koruması kaçınılmazdır. Kendi yaratıcı dünyasını imleler aracılığıyla ortaya koyan sanatçı, imgeyi kendi varoluşuna teslim eder. Gösterdiği şeyin ne kendisi olan ne de olmayan imge ancak temsil ettiği şeye benzemesiyle anlatılabilir. Bu benzerliğin kaynağı sanatçının içsel-yaşamsal etkinliklerinin kökenine yaklaşır fakat eser olduğu andan itibaren o artık başka bir şey olmayı talep etmektedir. Kendi içyapısını her şeyden bağımsız bir şekilde koruyan bellek kendi özgürlük alanını da sanatta bulur. Yaratmanın kendisi kuşkusuz özgürlük ve hakikat alanı olduğu içindir ki sanat bu denli güçlü bir etki uyandırmaktadır. İmge, kendini kendisi dışında bir alanda kurmaz, kendini gösterirken saklanmayı da becerebiliyor olması sayesinde yitip gitme ihtimaliyle bırakır bizi. Deneyimin olanaklarıyla beslenen imge ne deneyimin kendisidir ne de belleğin kendisidir.
Özet (Çeviri)
Knowledge of the past maybe defined both from individual and social point of view as the consciousness of life. Memory/mind if allied with art could be the way of protection and defense in such an era which knowledge is polluted. It is possible to arguee that the processes of intellect/mind and the recording of knowledge might be the subject of art as well as positive sciences.Artistic image is the border from where the artist?s inner self takes a step towards visible.Even though we do not have the advantage of following the human mind/memory?s processes both when a human encounters with an art work and when a human is creating an art work, in either statues we confrant with the fact that in direct knowledge/information guides us. The exciting thing about such a knowlege has a potential towards empathy and it is not entirely consciousness oriented.Through images invisible and visible aspects?s instrumentality, artistic instincts stays in the agenda. The artist who exhibits her creative world by means of signs, surronders image to its own being.Image could only be expressed by its resemblance to the thing that it represents since it is both the represented and not. The origin of this resemblance comes closer to the nature of the artist?s inner self activities however, art work demands to become something else after the activity becomes an art work.Memory/mind which protects its internal structure independently from everything else finds its freedom in art.Art has such a strong influence, because to create is independant and real.Image constitutes itself within itself and carries the potential of dissappering since it is able to both exhibit it self and hide at the same time. Mind/memory is not merely the unity which stores knowledge in a passive manner. On the contrary mind/memory?s construction multiplies the abilities to use the knowledge.Thus its relationship with the future is constitued.The esence of the work of art lies beneath this knowledge.When the information about the work of art is inadequate, the knowledge of information that could be explained by memory/mind takes over.