Surface treatment of Ti-6Al-7Nb alloy by thermal oxidation
Ti-6Al-7Nb alaşımının termal oksidasyon yöntemiyle yüzey özelliklerinin geliştirilmesi
- Tez No: 250997
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin tıp bilimine transferiyle başlayan gelişmeler ve uygulamalar, protezlerde pek çok yeniliği de ardından getirmiştir. Özellikle yeni nesil biyomalzemeler, vücuttaki fonksiyonel dokuların tamir ve değişimine güç ve cesaret vermektedir. Titanyum alaşımları üstün özellikleri sayesinde, medikal aygıtları içeren çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Fakat uzun süreli ve etkin kullanımları yetersiz tribolojik özellikleri nedeniyle kısıtlanmaktadır. Ti esaslı alaşımlar arasında saf Ti ve Ti6Al4V en çok kullanılan implant malzemeleridir. Ti6Al7Nb biyomedikal kullanım için yeni geliştirilmiştir. Son yıllarda geliştirilen yeni üretim teknikleri bu alaşımı daha çok ön plana çıkarmaktadır.Titanyum alaşımlarının medikal uygulamalar için vazgeçilmez olması, yetersiz aşınma özelliklerinin yüzey işlemleri ile geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Termal oksidasyon yöntemi ile yüzeyde TiO2 ve yüzeyden içeri doğru gelişen oksijen difüzyon tabakaları elde edilmektedir. Basitliği ve uygulama kolaylığın yanı sıra sağladığı yüzey özellikleri ile iyileştirilmiş korozyon direnci ve aşınma performansını sağlamaktadır.Bu çalışmada, termal oksidasyon işleminin, Ti6Al7Nb alaşımlarının yüzey özelliklerine ve biyouyumluluklarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Kütlesel sertlikten fedakarlık yapmadan mekanik olarak kararlı ve korozyona dirençli yüzey tabakası oluşturan optimum oksidasyon koşulları mikroyapı çalışmaları, sertlik ölçümleri, aşınma ve korozyon testleri yardımıyla belirlenecektir. Yüzey tabakasının karekterizasyonu mikroskobik incelemeler, yüzey sertlik ölçümleri ve X-Işını difraksiyon analiziyle gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
The inventions and applications started by the technology transfer to medical sciences exposed many innovations in medical implants. Especially, the new generation biomaterials enhance and encourage the repair and replacement of the functional tissues of the body. Although titanium alloys exhibit excellent properties for various applications, including medical devices, their poor tribological performance limits their long-term efficiency in human body. Ti6Al4V and pure Ti are the most used implant materials among titanium based alloys. Ti6Al7Nb has been recently improved for biomedical applications. At last years developing processing techniques have made Ti6Al7Nb take more important roles.It is a matter of concern to improve the wear properties of titanium alloys by means of surface engineering, since they are the most appropriate materials for biomedical applications. Thermal oxidation is a simple way of producing wear resistance surfaces for titanium alloys. By utilizing the suitable treatment condition, modified surface layer, which is composed of TiO2 and oxygen diffusion zone, provides enhanced corrosion and wear properties for titanium alloys.In this study, it has been examined to form a mechanically stable and corrosion resistant surface without sacrifying the bulk hardness, the optimum oxidation conditions will be determined for further evaluation of wear and corrosion performances. Characterization of modified surface layers will be carried out by means of microscopic examinations, surface hardness tests and X-ray diffraction analysis.