PET atıklarının aktif karbon olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 25103
  2. Yazar: F.ÖZDEN HOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜRGEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada. PET atıklarının aktif karbon üretiminin olup olmayacağı incelenmiştir. Aktif karbon hazırlanması için çeşitli sıcaklıklarda ve etkinleştirici/PET artığı oranlarında kimyasal etkinleştirme uygulanmıştır. Etkinleştirici olarak ZnCl3, CaCl2 nın derişik çözeltileri ve onların karışımları kullanılmıştır. Yüzde tutma veriminin en iyi olduğu sonuç 900 °C de 2 saat ZnCla çözeltisi ile yapılan karbonlaştırma- etkinleştirmeden sonra elde edilmiştir. Aktif karbonun yüzey alanı metilen mavisinin yüzeyde tutulmasına bağlı olarak tutulmanın BET denkle mine uyduğu durumlarda hesaplanmıştır. Ayrıca yüzey alanı N2-tutulması ile de ölçülmüştür. Hesaplanan ve ölçülen değerler arasında büyük farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work. the possibility of. active carbon manufacturing from PET wastes as starting carboneceous material was investigated for the preparation of active carbon, chemical activation was carried out at various temperatures and degrees of impregnation. As activating agents, the concentrated solution of ZnCl2, CaCl2 and their mixtures were used. The best results in respect of adsorption effi ciency were established after carbonazing and activating the PET wastes at yûü °C for two hours with ZnCl2 solu tion. Surface area of active carbon was found by the method of calculation when the BET theûry was valid in adsorption of methylene blue from the solution surface area was also measured by N2-adsorption. There were great differences between the calculated and measured values.