Gamma transmisyon yöntemiyle görüntülemede ışınlama geometrisinin görüntü kalitesine etkisi
- Tez No: 25104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Gamma. ışınlar inin soğurucu ortamlardan aktarım yöntemi ile görüntüleme de gerek ışınlama ve gerekse sayım geometrisinin görüntü kalitesine olan etkisi incelendi. Bu amaçla, hem dört farklı genişlikte gamma ışın demeti sağlayan ve hem de güvenilir bir zırh etkisi yapan silindir şeklinde bir kurşun kaynak odası yapıldı. SoğurucuCcisiml' boyutları 40mmx20mmx4mm olan ve birlikte pleksiglasCplexiglassD bir çerçeve içine yerleştirilmiş birer Al ile Pb levhadan oluşturuldu. Soğurucu yatay iki ray üzerinde, hem kaynak -detektör doğrultusunda ve hem de bu doğrultuya dik olarak hareket edbilecek şekilde yapıldı. Saçılan ışınlardan kaynaklanan background düzeyini yeterince düşürmek için detektörün önüne, genişliği ve konumu istenildiği gibi seçilen bir kurşun kolimatör yerleştirildi. Detektör olarak 3 5 çapı 1-“, uzunluğu 2 ”olan Thai i um ile aktit'lenmiş bir Nal kristali kullanıldı. Farklı demet çapı ve kolimatör genişliği kombinasyonları için» soğurucunun değişik konumlarına bağlı şiddet dağılımları ölçüldü. Elde edilen veriler, Canberra S-100 veri toplama ve analiz sisteminde analizlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of the irradiation geometry and counting system setting on the image quality has been investigated by the method of gamma ray transmission through the thickness of absorbing mediums. For this purpose, a cyi indi rical lead source chamber is designed to give coll i mated gamma beam with for different aperture. The walls of the cyl indi rical chamber made thick enough to secure an adequate shielding for Cs-137 gamma source. The target is made out of an aluminium and a lead plate with the dimensions of 40mmx20mmx4mm framed in plexiglass. The absorber target was installed in such a manner to move on two horizontal rails between source and detector axe also perpendicular to it. Adjustable matching collimator was installed on the front detector. This minimizes the recording of scattered photons. 3 5 A CI-“x 2 ”2> thallium activated Nal crystal detector was used to count gamma rays emitted by the sources. The beam intensity distributions were measured for different field size and collimator, width. The measurements were repeated for the different source -detect or geometry to accommodate the levels of beam intensity. This work was conducted at the Physics Department of the faculty of Science, University of Istanbul.