Cytokine expression pattern of human t lymphocytes in response to A. actinomycetemcomitans groel protein
İnsan t lenfositlerinin A. actinomycetemcomitans groel proteinine verdikleri sitokin anlatımının profillenmesi
  1. Tez No: 251047
  2. Yazar: TAHSİN SAYGILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Actinobacillus (Aggregatibacter) actinomycetemicomitans diş eti hastalıklarının patolojisinde rol oynayan bakteridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar AaGroEL (A.actinomycetemcomitans GroEL Protein) proteininin periodontal hastalıkların patolojisiyle ilişkisini düşündürmekle beraber, bu proteininin T lenfositlerini nasıl etkilediği ve AaGroEL'e karşı oluşan T lenfosit immun yanıtının profili henüz bilinmemektedir.Tez kapsamında, AaGroEL rekombinant olarak üretilmiştir. Elde edilen rAaGroEL proteininin etkileri periferal kanındaki naif T lenfositleri hücrelerinde araştırılmıştır.Yapılan çalışmalarda, AaGroEL proteininin T lenfositlerini prolifere ve aktive ettikleri CD25 ve CD69 moleküllerinin eksprasyonuyla tespit edilmiştir. AaGroEL proteini CD4+T hücrelerini etkilemiş, bu hücrelerde zamana bağlı CD25 ve CD69 eksprasyonunu arttırmıştır. Ayrıca CD4+CD25+T hücrelerinin FOXP3- olduğu da gösterilmiştir.Aktif hale geçen CD4+T hücrelerinin ürettikleri sitokin profilleri çalışılmıştır. Buna göre ilk olarak PBMC hücrelerinin kültür süpernatanına salgıladığı sitokinler saptanmıştır. IL-6, IL-10, IFNg ve TNF? sitokinlerinin AaGroEL stimülasyonunu takiben üretildikleri tesbit edilmiştir. Hücre içi sitokin işaretlemesinde ise bu sitokinlerin CD4+ T hücrelerinden geldiği saptanırken CD8+ T hücreleri ve/ veya B hücreleri ile lenfosit olmayan bir popülâsyonun da bu sitokokinleri sentezlediği tespit edilmiştir. Bunlara ilave olarak da IL-2 sitokininin CD4+ T hücreleri tarafından üretildiği de gösterilmiştir. Bu bulgular Th1 hücrelerinin aktive oldukları yönündedir.Sonuç olarak, AaGroEL proteininin T lenfositleri üzerinde antijenik etkisi olduğu, immun yanıtı regüle edebileceği ve peridontal patolojide rol oynayacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Actinobacillus (Aggregatibacter) actinomycetemicomitans is a bacterium that plays important role in Periodontitis. Recent publications have correlated AaGroEL (A.actinomycetemcomitans GroEL Protein) protein with periodontal pathologies however, how does this protein affect T lymphocytes and the profile of T lymphocytes? immune response, are not reported yet.Within this thesis project, AaGroEL protein is produced as its recombinant form. The effects of AaGroEL protein, after it is obtained, have been investigated on naive T lymphocytes in peripheral blood.In this research, the proliferative and activating effects of AaGroEL protein on T lymphocytes were determined by investigating the expression of CD25 and CD69 cell surface molecules. AaGroEL protein has an effect on CD4+ T lymphocytes and depending on time, it increases CD25 and CD69 expression. Additionally, it was found that, CD4+CD25+T cells are negative for FOXP3.The cytokines of CD4+ T lymphocytes were profiled. Firstly, the cytokines that were released by PBMC?s on culture supernatant were determined. Following AaGroEL stimulation, IL-6, IL-10, IFNg ve TNF? were secreted to the supernatant. Intracellular cytokine staining was applied to determine the source of those cytokines which was found that CD4+ T cells produce those cytokines as well as nonlymphocytes and B or/and CD8+ cells also secrete them. IL-2 was secreted by CD4+ T lymphocytes only. These findings have demonstrated us; AaGroEL protein activates naive CD4+ T cells towards Th1 response.In conclusion, AaGroEL protein has an antigenic effect on T lymphocytes, regulates immune response and play important role on periodontal pathology.