Isolation and characterization of primary human brain mural cells
Primer insan beyni mural hücrelerinin izolasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 806655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Perisitler ve düz kas hücreleri, kan damarlarının abluminal tarafında bulunan mural hücrelerdir. Merkezi sinir sisteminde, perisitler, kan beyin bariyerinin bütünlüğünün korunmasında ve serebral kan akışının düzenlenmesinde rol oynar. Son çalışmalar, perisitlerin ayrıca immün düzenleyici işlevlere sahip olduğunu da göstermektedir. Enflamatuar uyaranlara yanıt olarak perisitlerde, proinflamatuar sitokinler ve kemokinlerin ve VCAM-1 ve ICAM-1 gibi hücre adezyon moleküllerinin ekspresyonunun arttigi gösterilmiştir. Transgenik hayvan modellerinde, perisit kaybı kan beyin bariyerinin geçirgenliğinin ve merkezi sinir sistemine immun hucre infiltrasyonunun artmasina yol açar. Öte yandan, perisitlerin tümör mikroçevresindeki rolleri arastirildiginda, tümörle ilişkili perisitlerin, immun baskilayici bir rol ustlenip tümörün ilerlemesini destekleyebileceği gösterilmiştir. Bu nedenle, perisitlerin bağışıklık sistemi ile olan etkileşimlerini araştırmak, immünomodülatör tedaviler için potansiyel hedefler olabilecek hastalık mekanizmalarını ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte, perisitler, duz kas hücreleri ve fibroblastlarin çok benzer bir moleküler yapiya sahip olmalari, bu mural hücreleri in vivo olarak da in vitro olarak da incelemeyi zorlu kilar. Bu çalışmada beyin perisitlerinin immun ozellikleri su yönleri ile arastirilmistir: (i) literatürde yer alan iki farklı yöntem kullanılarak ameliyat sırasında elde edilen dokudan birincil insan beyin perisit hücreleri üretilerek, (ii) bu primer hucrelerin moleküler özelliklerini ticari olarak temin edilebilen insan beyni perisiti ve insan beyni fibroblasti hücre hatlari ile karşılaştırılarak, (iii) primer insan beyni perisitlerinin enflamatuar sitokinlere yanıt olarak gen ekspresyonlarinda olusan değişiklikleri belirleyerek, (iv) kemotaksis deneyleri yoluyla in vitro insan beyni perisit - T lenfosit etkileşimlerini inceleyerek ve (v) CRISPR/Cas9 yolu ile CXCL10suz (knock-out) insan beyni perisiti hücre hatti oluşturarak CXCL10'nun insan beyni perisitlerinin T hücrelerle olan etkilisimindeki rolunu inceleyerek. Bu bağlamda elde ettiğimiz veriler beyin perisitlerinin potansiyel bir proinflamatuar rol oynayabildigine işaret etmektedir; bu nedenle, merkezi sinir sistemine T lenfosit infiltrasyonunda oynadiklari belirli yolları anlamak, bu yolların nöroinflamatuar durumlardaki müdahaleler için tedavi hedefi olarak kullanilip kullanilamayacagini belirlememize yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Pericytes and smooth muscle cells (SMCs) are mural cells that are located on the abluminal side of the blood vessels. In the central nervous system (CNS), pericytes are implicated to play roles in maintaining the integrity of the blood brain barrier (BBB), and regulation of cerebral blood flow. Recent studies show that pericytes also have immunoregulatory functions. In response to inflammatory stimuli, pericytes have been shown to upregulate expression of cell adhesion molecules such as VCAM-1, ICAM-1 and pro-inflammatory cytokines and chemokines. In genetically engineered animal models, loss of pericytes lead to increased BBB permeability and an increased immune cell infiltration into the CNS. On the other hand, studies investigating the role of pericytes in the tumor microenvironment (TME) showed that tumor associated pericytes could support tumor progression by immunosuppression. Hence, investigating the pathways pericytes use to interact with the immune system can reveal disease mechanisms that could be potential targets for immunomodulatory treatments. However, studying mural cells in vivo and in vitro is difficult as pericytes, SMCs and fibroblasts have a very similar molecular signature. In this study, we aimed to investigate the immunologic properties of brain pericytes by (i) generating primary human brain pericyte cells from tissue obtained during surgery by using two different methods present in the literature, (ii) comparing their molecular characteristics to commercially available human brain pericyte and human brain fibroblast cell lines, (iii) establishing their gene expression pattern changes in response to inflammatory cytokines, (iv) studying human brain pericyte – T lymphocyte interactions in vitro via chemotaxis experiments and (v) generating a CXCL10 knock-out human brain pericyte cell line via CRISPR/Cas9 to study the effect of CXCL10 on human brain pericyte – T lymphocyte chemotaxis. Overall, our data points to a potential pro-inflammatory role for brain pericytes; thus, understanding the specific pathways they are involved in T lymphocyte recruitment into the CNS could help us determine if these pathways can be targeted for interventions in neuroinflammatory conditions.