Traffic accident predictions based on fuzzy logic approach for safer urban environments, case study: Izmir metropolitan area
Güvenli kentsel çevreler için bulanık mantık yaklaşımı ile trafik kazaları tahmini, örnek çalışma: İzmir metropolitan alanı
  1. Tez No: 251049
  2. Yazar: ÖMER SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN TAYFUR, YRD. DOÇ. DR. YAVUZ DUVARCI, YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR SAYGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez kentsel yaşamın kaotik olaylarından biri olan trafik kazaları ile ilgilidir. Bu çalışma, İzmir'in yol güvenliğine bir katkı sağlamak için hazırlanmış kaza tahmin modellemesi yönünde atılan ilk adımdır.Tezin amacı İzmir metropolitan alanı özelinde geliştirilecek bir kaza tahmini modeli ile, gelecekte beklenen olası kazaların engellenmesi ya da kaza sayısının azaltılması yönünde bir çaba ortaya koymaktır. Kent içi trafik kazalarının taşıtlardan ve sürücülerden bağımsız, mekansal ve diğer dışsal nedenleri vardır ve bu nedenler matematiksel modellerle tahmin edilebilir.Çalışmanın öncelikle hedefi, trafik kazalarını etkileyen sürücü ve otomobil özelliklerinden bağımsız, dışsal faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle tahmin modeli trafik hacmi, yağmur durumu ve yol geometrisi gibi dışsal faktörlerden kurulmuştur.Çalışmada Bulanık Mantık Modelleme yaklaşımı tahmin aracı olarak kullanılmıştır. Tezin bir diğer amacı ve literatüre katkısı da, planlama bilim alanında modelleme aracı olarak kullanımına rastlanmayan bulanık mantık yaklaşımına dikkati çekmektir. Sözel değişkenlerle ve sezgisel yaklaşımlarla model kurulmasına imkan sağlayan bulanık mantık sistemin, belirsizliklerle dolu planlama bilim alanına uygunluğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dissertation has dealt with one of the most chaotic events of an urban life that is the traffic accidents. This study is a preliminary and an explorative effort to establish an Accident Prediction Model (APM) for road safety in İzmir urban environment.Aim of the dissertation is to prevent or decrease the amount of possible future traffic accidents in İzmir metropolitan region, by the help of the developed APM. Urban traffic accidents have spatial and other external reasons independent from the vehicles or drivers, and these reasons can be predicted by mathematical models.The study deals with the factors of the traffic accidents, which are not based on the human behavior or vehicle characteristics. Therefore the prediction model is established through the following external factors, such as traffic volume, rain status and the geometry of the roads.Fuzzy Logic Modeling (FLM) is applied as a prediction tool in the study. Familiarizing fuzzy logic approach to the planning discipline is the secondary aim of the thesis and contribution to the literature. The conformity of fuzzy logic enables modeling through verbal data and intuitive approach, which is important to achieve uncertainties of planning issues.