Developing a strategic decision-making process for local energy planning and urban land-use evaluations: The case for Balçova geothermal energy
Yerel enerji planlaması ve kentsel arazi kullanımı önerilerinin değerlendirilmesinde stratejik karar verme sürecinin geliştirilmesi: Balçova jeotermal enerji örneği
  1. Tez No: 251050
  2. Yazar: AHMET KIVANÇ KUTLUCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ DUVARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
?Yenilenebilir enerji? kavramı, özellikle Türkiye gibi fosil enerji türleri bakımından fakir olarak nitelendirilen ülkeler açısından dışa bağımlı olmayan enerji bağlamında çıkış noktası konumundadır. Yenilenebilir enerji türleri içerisinde mevcut ve bilinen potansiyelleri anlamında ülkemiz için önemli enerji çeşitlerinden biri de?jeotermal enerji?dir.Kentsel alan bağlamında enerji verimliliği düzeyi ile tasarım ve arazi kullanım karaları arasında kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Fakat günümüz kentsel planlama pratiği, enerji verimli arazi kullanımına dayalı kentsel planları içermemektedir.İzmir Metropoliten Alanı içerisinde yer alan Balçova semti, jeotermal enerji bölgesel ısıtma sisteminin kullanımına dayalı öneri imar plan çalışmalarında örnek çalışma alanı olarak belirlenmiştir.Enerjiye duyarlı mevcut imar planı bakış açısı, bu bakış doğrultusunda ilgili kıstas ve prensiplerin belirlenmesi ve bu prensipler ile genel planlama prensipleri arasında bir uzlaşım sağlanması, kurguları tezin özgün yanını oluşturmakta ve bu tez politika, plan ve proje ölçeklerinde ilgili yaklaşımların bir arada uyumuyla tamamlanmaktadır.Tezin temel iddiası, enerjiye duyarlı arazi kullanım planlaması öneri metodunun plancılar için coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılması suretiyle simülasyon çalışmalarının avantajları, farklı plan önerilerinde enerji verimliliği değerinin ölçülebilmesi, ne kadar enerji biriktirilmesi karşılığında ne kadar planlama disiplininin ideallerinden sapma olduğunun bilinmesi açılarından etkin bir araç olabileceğidir.Tez kapsamında ?kentsel yerleşimlerde enerji verimliliğinin arttırılması? yaklaşımına planlama disiplininin uygulama araçları konumundaki plan kararları, plan notları ve planlar üzerinden, jeotermal enerji bölgesel ısıtma sistemi örneğinde, alternatif bir yaklaşım hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of `renewable energy? for countries such as Turkey which are classified as poor, in terms of reserving the mentioned fossil energies could be an opportunity for being independent. `Geothermal Energy? among the renewable energy sources in our country is known as an important type of valid and potential energy sources.Design and land-use are closely linked to the energy efficiency levels for an urban area. The current urban planning practice does not involve an effective land-use- energy evaluation in its `blueprint? urban plans.The case of Balçova, a district in the Izmir Metropolitan area, is used conformingly for evaluating the proposed master plan and the ?geothermal energy district heating system? use for the concern district.The examination of the existing development plan with an ?energy sensitive? point of view, determination of the questioning criteria?s, and the evaluation of alternative compromises that can be done on planning principles, form the originality of thesis. The construction is completed by the integration of these policy-plan- project scaled approaches during this evaluation.According to the thesis main idea, the proposed energy sensitive land-use planning method can be an effective tool for planners as simulation media in GIS programs using, to evaluate efficiency levels for different plan proposals, letting to know how much energy saving causes how much deviation from the other planning ideals.In the extent of the thesis, an alternative energy sensitive (integrated) land-use planning approach is aimed in the example of `geothermal energy district heating system? by using development tools of land-use planning, planning brief and plans on `the increase in energy efficiency in urban settlement? approach.