Astronomik seyir
- Tez No: 25105
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmada gök cisimlerinden -faydalanarak açık denizde yer (konum) tayini için Astronomi, geometri ve küresel trigonometri bilgileri kısa ve 02 olarak derlenmiştir. Göksel Seyir uygulamaları sırasında ihtiyaç duyulan Astronomi bilgileri; Evrenin tanımı, uzayda uzaklığın anlamı ve birimleri, gök cisimlerinin parlaklıkları ve yarıçapları, ay, güneş ve gezegenlerin tanınması, arz ekseninin eğimi, gök cisimlerinin hareketleri ve bunların sonuçları, atmosferik yayma, ışığın kırılması, gece ve gündüz kavramları, Aries C2f) noktası, ekinoks noktalarının presesyonu, koordinat sistemleridir. Bu bilgiler seyir için gereken ölçüde tanıtılıp açıklanmıştır.Daha sonraki aşamada bunların seyir yapılırken nasıl kullanıldığı örneklerle ortaya konulmuştur. Göksel Seyir, gök cisimlerinin gemiden gözlenmesi ile ortaya konulan P (kutup noktası), G.P. (gök cisminin coğrafi n,s konumu), M (gözlemcinin konumu) noktaları ve 6.P. ile P_ n,s arasındaki kutup mesafesi, G.P. ile M arasındaki Coaltitude uzunluğu, P ile M arasındaki colatitude uzunluğu n,s elemanlarından oluşan seyir üçgeninin küresel trigonometri bilgilerine dayalı olarak çözülmesi temeline dayanır. Seyir üçgeni ve elemanları tanıtıldıktan sonra seyir verilerinin eldesi ve değerlendirilmesi için kullanılan metodları tanıtan ve örneklerle ortaya koyan bir derleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study the knowledge of Astronomy, geometry and spherical trigonometry required for determining position in the öpen sea, by making use of celestial bodies is compelled briefly. The knowledges of astronomy needed during the celestial navigation are the definition of universe, meaning of being near in the space and its units, the brightness and the radius of the celestial bodies, the definition of the moon, the sun, the planets, the inclation of the earth axes, the movements of the celestial bodies and also their consequences, the atmospheric dif racti.on, the light defrection, the concept of the day and night, the Aries CJf> point, the precession of the equinoxes and the coordinate systems. This knowledge is introduced and explained as required for the navigation. At the other step it is presented, by giving examples, how these are used when navigating. The celestial navigationbases on the analizing the celestigational triangle according to the knowledge of the spherical trigonometry, which consists of the celestial navigational elements of the polar distance between B. P. and p, the colatitude distance between Q.P. and M, between ^n,s P and M, and between P ( the polar point ), S. P.. n, sn, s (the geographical position of the celestial body) and M(the position of the observer) that obtained after having observed the celestial bodies from the ship. After introducing the navigational triangle andits elements, an inventigation that is introducing and explaningthe methods used for getting the navigational outcomes andfor interpreting them was made.