Assesment of chronological life span dependent molecular damages of S. cerevisiae deficient in mitochondrial antioxidant genes
Mitokondriyel antioksidan genleri olmayan S.cerevisiae?da kronolojik yaşlanmaya bağlı moleküler hasarların tespiti
- Tez No: 251054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yaşlanma, bir organizmadaki zamana bağlı biyolojik ve fizyolojik değişimlerin birikimi olarak adlandırılır. Bu karmaşık mekanizma, kanser, diyabet ve sinir sistemi hastalıkları gibi bozuklukların ana etkenidir. Serbest radikallerin yol açtığı moleküler hasarların yaşlanmaya sebep olduğunu savunan yaşlılığın serbest radikal teorisi, en yaygın kabul görmüş yaşlılık teorisidir. Aerobik metabolizma sonucunda mitokondride oluşan serbest radikaller, DNA, protein, lipid gibi biyomoleküllere hasar verirler. Ancak, oluşan bu hasarları gidermek amacı ile canlılar bazı koruma sistemleri geliştirmişlerdir. Antioksidan savunma sistemleri, moleküler hasarların tamirinde rol oynayan bu sistemlerden birtanesidir. Serbest radikaller birincil olarak mitokondrilerde üretildiklerinden dolayı, mitokondrilerdeki antioksidan genler, hücre içi moleküler hasarların önlenmesindeki rolleri ile ilgi odağı olmuşlardır. Bu çalışmada, Saccharomyces cerevisiae'nın farklı antioksidan genleri içermeyen mutantlarında, daha gelişmiş ökaryotlardaki post-mitotik hücrelerin yaşlanma modeli olan kronolojik yaşlanma sürecindeki yaşam süreleri ve moleküler hasar farklılıkları gözlemlenmeye çalışılmıştır. Farklı antioksidan genlerin hücreden çıkarılması, moleküler hasar ve reaktif türlere karşı hassasiyette farklılıklar ile sonuçlanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar, kronolojik yaşlanma sürecinde serbest radikallerin moleküler üzerindeki zararlı etkilerinin önlenmesi yolundaki çalışmalar için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aging is referred as the time-dependent accumulation of biological and physiological changes in an organism. This complex process is the major factor that is associated with many diseases such as cancer, diabetes and neurodegenerative disorders. The free radical theory of aging, which states that the molecular damages formed upon free radicals lead to the aging process, is the most widely accepted aging theory. The free radicals that are primarily produced in the mitochondria upon aerobic metabolism, are known to damage the biomolecules such as DNA, proteins and lipids. However, cells have evolved different defense systems for the elimination of these molecular damages. Antioxidant defense mechanism is one these systems that play role in the repair of the molecular damages. Since mitochondria are the main sites for the free radical production, the antioxidant genes that function in mitochondria gained an importance for their roles in preventing the molecular damages in a cell. In this study, the differences in the life spans and levels of molecular damages among different mitochondrial antioxidant gene mutants of Saccharomyces cerevisiae were tried to be identified throughout the chronological aging process, which is the model that mimics post-mitotic cell aging in higher eukaryotes. It was shown that deletion of some mitochondrial antioxidant genes resulted in different levels of biomolecular damages as well as different sensitivities against reactive species, which may be a critical outcome for the prevention of the detrimental effects of free radicals on biomolecules formed during chronological aging.