1923-1946 yılları arasında yayımlanan Türk romanında askerler
Study of soldiers in the Turkish novels published between 1923-1946
  1. Tez No: 440970
  2. Yazar: HAKAN ÖZKÜTÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR MUSTAFA YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1254
Özet
Türk edebiyatında, Tanzimat Döneminde Batılı anlamda ilk örnekleri görülen roman türü, siyasi ve sosyal hayattaki gelişmelere paralel bir seyir izlemektedir. Kronolojik bir olay dizisinden ziyade olayların yorumunun, bu olayların aktörlerinin duygu ve düşüncelerinin yansımaları da romanlardan takip edilebilmektedir. Bu düşünceden hareketle, Türk kültür ve siyasi tarihinde önemli bir zümre olan askerlerin Türk romanındaki yansımalarını ortaya koymak amacıyla bu çalışma ortaya çıkmıştır. Türk romanının başlangıcı olarak belirtilen 1870 yılından Cumhuriyet'in ilan edildiği 1923 yılına kadar yayımlanan Türk romanlarındaki askerleri yüksek lisans çalışması olarak hazırladığımız için bu çalışmanın başlangıcı 1923 olarak tespit edilmiş, Türk siyasi tarihinde bir kırılma noktası olarak değerlendirilen 1946 yılıyla da sınırlandırılmıştır. Seçilen bazı romanlar üzerinden değerlendirme yapmak yerine, 1923-1946 yılları arasında yayımlanan tüm Türk romanları taranarak askerlikle ilişkili aktüel zamanlı olanları değerlendirmeye alınmıştır. Söz konusu dönemde askerlerin, harp tarihi ve günlük hayatla ilişkilendirilen yaşamlarının Türk romana nasıl yansıdığı ve Türk romanının gelişim seyri içinde konunun nasıl ele alındığı üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first examples of writing in the genre of novel in Turkish literature in the Tanzimat period follow a similar course of development to changes that took place in political and social life. Rather than chronological sequence of events, the interpretation of events and the reflection of characters' emotions and thoughts could be followed in the novels.Considering this fact, the study was conducted with the aim of displaying reflections of soldiers in the Turkish novel, an important community in political and cultural Turkish history. Because soldiers as community in the Turkish novel from 1870, the time that initial examples of Turkish novel was seen to 1923, when republic was declared had already been studied in my master's studies, this study was limited to the period between 1923 and 1946, another breaking point in Turkish political history. Instead of making assesment on some selected novels, all Tukish novels published between 1923-1946 have been examined and those related to the military have been evaluated. In the respective period, assesments concerning the reflections of soldiers' daily lives and military history on Turkish novel and how the topic was dealt in the so called developmental time course of Turkish novel have been made.