Conjugate natural convection heat transfer in a cavity with finite wall thickness
Duvar kalınlığı sınırlı olan bir hacimde doğal taşınım yolu ile birleştirilmiş ısı transfer
- Tez No: 251062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOGHTADA MOBEDİ, YRD. DOÇ. DR. HAKAN F. ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma duvar kalınlığı sınırlı olan kare şeklindeki bir hacimde doğal taşınım yolu ile birleştirilmiş ısı transferinin sayısal metodlar ile çözümlenmesidir. Çalışma kapsamında kare bir boşluk ele alınmış olup boşluk içinde Prandtl değeri 0.71 olan hava bulunduğu kabul edilmiştir. Boşluğun dikey duvarlarından sol duvar sıcak ve sağ duvar soğuk tutulmuştur, yatay duvarları ise yalıtılmıştır. Boşluğun tavan kısmında belirli bir kalınlığı olan yatay bir duvar bulunmaktadır. Bu çalışmada yatay duvarın, boşlukta gerçekleşen ısı transferine etkisinin yanında, duvar içine yerleştirilen ısı bariyerinin duvar ve boşluk kısımda oluşan ısı transferine etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sayısal analizi zamana bağlı momentum denkleminin vortisite-akım fonksiyonu yaklaşımından yola çıkarak, süreklilik ve enerji denklemlerinin sonlu farklar metodu ile çözümlenmesiyle elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan ısı bariyerinin belirli bir kalınlığı vardır ve ısı geçişine imkan vermemektedir. Hesaplamalar farklı aralıklarda Rayleigh değerleri (103 ? Ra ? 106), ısı iletim katsayısı oranları (1 ? K ? 100), ısı bariyerinin tavan içindeki boyutsuz konumları (0 < Xh < 1) ve iki farklı boyutsuz tavan duvar kalınlıkları için yapılmıştır (D = 0.05 and D = 0.20). Bilgisayar programından elde edilen sonuçlar kullanılarak akış çizgileri ve izotermler boşluk için çizilmiştir. Ayrıca, ısı akışının görülebilmesini sağlayan ?ısı akış çizgisi gösterme tekniği? kullanılmış ve boşluktaki ısı transfer yolları ısı akış çizgileri ile gösterilmiştir. Bu sayede boşluk içindeki kısımda ve tavanda gerçekleşen ısı akış yolları görsel olarak sunulmuş ve ısı bariyerinin etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak ısı bariyerinin ısı transferine olan etkisinin yüksek ısı iletim katsayısı oranları ve düşük Rayleigh değerleri için çok daha belirgin olduğu saptanmıştır. Isı bariyeri kullanımı, toplam ısı transferini yüksek ısı iletim katsayısı oranları için önemli ölçüde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of a heat barrier, located in the thick ceiling wall of a square enclosure, on conjugate conduction and natural convection heat transfer are investigated numerically. The analysis is performed by numerical solution of the continuity, unsteady momentum conservation and energy equations with finite difference solution method based on the streamfunction-vorticity formulation. The vertical walls of the enclosure are differentially heated and horizontal walls are adiabatic. A thin heat barrier, having infinite thermal resistance, is located in the ceiling wall at different locations. The calculations are made for different Rayleigh numbers (103 ? Ra ? 106), thermal conductivity ratios (1 ? K ? 100), dimensionless locations of heat barrier (0