Urban decline and low demand housing case study: Damlacik (Izmir) district
Kentsel çöküntü ve düşük talepli konut alanları örnek çalışma: Damlacık (İzmir) mevki
- Tez No: 251063
- Danışmanlar: DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda düşük talepli konut alanlarını (Low Demand Housing Concept) canlandırmak ve insanların bu alanları tercih etmesini sağlamak için Avrupa'da hükümetler çeşitli yasalar çıkartmakta ve özel sektör katılımlı projeler üretmektedir.Bu tezin amacı talep görmeyen, düşük talepli konut alanları kavramını açıklamak ve bu alanları çekici duruma getirerek kente kazandırmak için yapılacak müdahaleleri araştırmaktır. İzmir-Damlacık konut alanı bu tez kapsamında çalışma alanı olarak seçilmiştir. Damlacık, şehir içerisindeki merkezi konumuna rağmen konut kiralama ve satışı açısından düşük talep görmektedir. Bu alana olan düşük talebin sebeplerini ortaya çıkartmak ve sağlıklı çözüm üretebilmek için Damlacık alanı içerisinde fiziksel ve sosyal çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda fiziksel /sosyal problemler ortaya çıkartılmış ve alanın potansiyelleri belirlenerek bu alanı canlandırmak için çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
?Low demand housing? has become an often used term in the urban literature since the beginning of the 2000?s. The aim of this thesis is to explain low demand housing concept, to determine its features and its causes. Another aim of this thesis is to research about `tackling low demand housing? to figure out solution methods for low demand housing areas to improve its physical and social condition.Kemeraltı-Damlacık district which is not demanded by the people in spite of its central location is chosen as the case study area. Physical and social survey has been made in Damlacık to reveal the present conditions of the area. Physical, socio-economic problems and potentials of Damlacık district have been determined. Suggestions have been submitted, to improve physical and social condition of Damlacık district.