Managing the risk of contractor failure
Yüklenici iflaslarında risk yönetimi
- Tez No: 251090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnşaat sektöründe yüklenici hataları 1980 lerden itibaren önemli bir araştırma konusu olmaya başlamıştır. İnşaat sektörü uzun ve karmaşık süreçler, finansal yoğunluk, çevresel etkiler ve dinamik organizasyon yapısı yüzünden riskli bir sektördür. Bu tezin amacı inşaat sektöründe en önemli risklerden biri olan yüklenici hatalarının nedenlerini ortaya çıkarmaktır.Bu araştırmanın ilk aramasında Bayındırlık ve İskan Bakalığından alınan 1999 ve 2006 arasındaki kamu ihaleleri verileri incelenerek, bu ihaleler arasında proje bitirilmeden yüklenici hatasıyla sonuçlananların oranları hesaplanmış ve kamu ihalelerinden yüzde 10.5'inin yüklenici hatasıyla bitirilemediği sonucuna ulaşılmıştır. İkinci aşamada ise bu yüklenici firmaların iflas nedenlerini bulmak için iki bölümden oluşan bir anket oluşturulmuştur. Bu anketin ilk bölümü Dun & Bradstreet tarafından tanımlanan inşaat firmalarının iflas nedenlerinin belirleyicileri olan çevresel, organizasyonel ve performans faktörlerini, ikinci bölümü ise şirketin organizasyonel yapısıyla ilgili soruları içermektedir.Bu anketin ilk bölümünün değerlendirilmesi sonucunda en önemli iflas nedenlerinin alacak tahsilatında zorluklar, yetersiz sermaye, yönetim deneyimi eksikliği, çalışan yada yöneticinin mesleki bilgi eksikliği ve firma sahiplerinin kişisel problemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında anketin ikinci bölümü değerlendirildiğinde ise inşaat firmalarının organizasyonel yapılarındaki ana problemli alanların çalışanların ego sorunlarını işe taşımamaları, performansı geliştirmek için organizasyonel engellerin aşılması, performans izlemesi ve geribildirim, modern çalışma şekillerine hızla uyum sağlama ve yöneticilerin çalışanlarına verdiği hedeflerin netliği olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of contractor failure has become a major research domain since the beginning of the 1980s. Construction is a risky business with many features like long period of time, complicated process, financial intensity, environment and dynamic organizational structure. The aim of this thesis is to find out the factors effecting contractor failure.In the first phase contractor failure ratio for public procurement is found by investigating the data of the Turkish Ministry of Public Works and Settlement between the years 1999 and 2006. It is found that 10.5% of the public projects end in construction default. The second phase of the study involves a questionnaire survey to find out why construction companies fail in Turkey. The first part of the questionnaire includes the determinants used by Dun and Bradstreet as the causes of failure classified as organizational, environmental, and performance factors. The second part of the questionnaire includes questions about the organizational structure of the company.It is found that the most effective causes of contractor failure are receivable difficulties, insufficient capital, lack of managerial experience, lack of business knowledge, and family problems. It is observed that ego problems, removing performance barriers, monitoring of performance, adaptation to modern work models, and clarified directions are found as major problem areas for the organizational structure of the company