Mekansal veritabanlarında hızlı sorgulama
Efficient querying of spatial databases
- Tez No: 251109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ABUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mekânsal verilerin kullanımı gün geçtikçe artmakta, kullanıldığı alanlar da çeşitlilik kazanmaktadır. Bu verilere hızlı ulaşabilmenin yolları incelenmeye devam etmekte, veritabanları üzerinde kullanılan mekansal fonksiyonlar ve indekslerin kullanımı da önem kazanmaktadır.Bu çalışmanın amacı, seçilen bir veritabanı üzerinde kullanılan geometri tipleri, hızlı erişim için desteklenen fonksiyonlar, indeksler ve operatörleri incelemek, Spatial(mekânsal) indeks kullanımı, fonksiyon ve operatörlerin analizlerdeki önemi, veriye daha hızlı erişim için sorguların tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmeye çalışıltırılmıştır. Tez kapsamında ASP.NET teknolojisi kullanılarak geliştirilen uygulama kullanılarak Akım Gözlem İstasyonu, Akarsu, Nehir, Göl ve Baraj gibi mekansal veriler için, yaygın olarak kullanılan sorgular tasarlanmıştır. Geliştirilen uygulamada Google Maps ve Geoserver gibi web servisleri üzerinden sunulan haritalar da altlık olarak kullanılmıştır.Mekânsal veriler üzerinde kullanımına izin verilen indekslerin performansı, çalıştırıldıklarında kullandıkları işlemci zamanı, üretilen sorgu planları kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan testler sonucunda operatör seçimi ve mekansal indeks parametreleri kullanımının veriye hızlı erişim için hayati öne taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The spatial data is becoming more widely used from day to day and its area of usage also gains variety. The examinations continue to find easy ways for accessing this kind of data and it gains more importance to use spatial functions and indexes which are used on databases.The aim of this study is to examine the geometry types used on a specific database; functions, indexes and operators supported for rapid access; spatial index usage; the importance of functions and operators for analyses and to determine the important points on the design of queries to create more rapid access to data. Within the scope of this thesis, queries widely used for spatial data such as Stream Gauging Station, River, Stream, Lake and Dam will be designed through the application improved via ASP.NET technology. Geoserver and Google Maps services are used as a resource for underlay display on the web sites accessed via this application.The performance of the indexes allowed to be used on spatial data by the database will be evaluated according to CPU time and the explain plans produced when they are operated on SQL statements. As a result, these efforts indicate that the use of proper spatial operations and database indexing are vital for fast accessing.