Creation of web-based application for earthquake hazard analysis by GIS and AHP
CBS ve AHP yardımıyla deprem tehlike analizi için web tabanlı bir uygulamanın oluşturulması
  1. Tez No: 564939
  2. Yazar: IBRAHIM S.M. FARROUKH IBRAHIM S. M. FARROUKH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda, internetteki coğrafi bilgilerin dağılımı bilgi sağlayıcılar için bağlayıcı bir faktör olmuştur. İnternet, topluluğun tüm seviyelerinin coğrafi bilgilere erişmesine izin verir ve konumla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadan konumla ilgili bilgileri ele alması için medya sağlar. Depremler, Dünyada yaşayan herkes, sismik olarak aktif bölgelerde yaşayan dünya nüfusunun% 20'si ve kaçınılmaz bir risk oluşturur ve gelecek 50 yıl boyunca, gezegenimizin nüfusunun yarısı, dünyanın 50 en büyük şehrinde ve 200 kilometreden daha büyük depremlerde yaşayacaktır. 7 dereceden ve daha fazla. Türkiye, dünyanın en sismik olarak aktif bölgelerinden biri olarak kabul edilir. İstanbul'un güneyinde Marmara Denizi'nin altında patlayan M ≥ 7 deprem olasılığı önümüzdeki 30 yılda yaklaşık% 35-70'dir. Ayrıntılı planlara duyulan ihtiyaç ve deprem azaltma, müdahale ve geri kazanım için zarar değerlendirme analizi yapılması için ileri bilimsel araçların geliştirilmesi, depremlerin yıkıcı olaylarının ortaya çıkması nedeniyle çok önemli hale gelmiştir.Depremlerin insan yaşamı, altyapı ve ekonomi üzerinde büyük etkisi var. Kısa vadeli bir felaket olmasına rağmen, etkisi yıllarca sürebilir. Depremler büyüklük, hız, frekans, süre ve coğrafi konum (merkezin konumu) ile tanımlanır ve insanları yok etme ve şehirleri yok etme gücüne sahip olanlara hissetmeyecekleri ışık yoğunluğuna göre değişebilir. Sismik önlemler, depremin tekrarını ve bir süredir meydana gelen şiddetini içerir. Deprem bir giriş yer hareketi parametresi veya bir spektral tepki değeri olarak tanımlanmaktadır. Entegre görselleştirme, zararı değer kaybına çeviren zarar fonksiyonları göz önüne alındığında, fiziksel ve ekonomik etkiyi değerlendirmek için tehlike, kırılganlık ve envanter değerlendirme parametrelerinin kullanılması için temel bir çerçevedir. Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojisi, mekansal verileri mekansal olmayan verilerle birleştiren ve mekansal aramaları ve kaplamaları gerçekleştiren önemli bir araçtır, yalnızca farklı mekansal verileri saklamak için değil, aynı zamanda karmaşık coğrafi problemleri çözme ve yeni ve mekansal katmanların entegrasyonu yoluyla faydalı bilgiler. Bölgelerin deprem tehlikesi analizi önlem almak için ve coğrafi bilgi sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle, mekansal ve öznitelik verileri ile birlikte oluşturulan tematik haritalar, afet öncesi, afet sırasında ve sonrasında felaketle ilgili senaryolar oluşabilecek felaketlerle kurulabilir. CBS ile birlikte yapılan analiz sonucunda, bölgeler tehlike değerine göre belirlenebilir. Herhangi bir felaket meydana gelmeden önce, felaket sırasındaki can ve mal kaybını azaltmak mümkündür ve sonrasında yüksek riskli bölgelere yönelik çalışmalar yürütülerek CBS, afet sonrası toplama alanları için en uygun yerleri belirleyebilir. Açıkçası, hızla gelişen ve geniş bilgi teknolojisi ve İnternet uygulamasıyla, bu geleneksel CBS'ler ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Geleneksel CBS'lerin bu şekilde yönetilen ve kapalı bir çerçevesi, bir sistemin tek bir bilgisayara kurulması için gereken tüm donanım, yazılım, veri ve programı talep eder. Bu nedenle, İnternet tabanlı ve mekansal bilgileri paylaşma ve görevleri organize etme avantajına sahip Web CBS'i geliştirmek, sismik araştırmacılar için acil bir görev haline geldi. Web GIS, coğrafi bilgi kaynağını genişletmeye, veri toplama maliyetini azaltmaya, mekansal verilerin kullanım verimliliğini arttırmaya ve ilgili bilgilerin yerbilimleriyle iletişimini desteklemeye yardımcı olacaktır. Deprem parametrelerini Web-GIS teknolojisi ile herhangi bir Web düğümünden birleştirerek, kullanıcılar deprem tehlikesi haritasına dinamik bir harita olarak gözatabilirler, böylece uzaysal sorgulama ve analiz yapılabilir ve karar doğrudan İnternet üzerinden yapılabilir, CBS fonksiyonunun Web'e eklenmesi bilgi yayınlama sistemi, bu avantaj, kullanıcıların Web üzerinden bilgi sorgulamalarına kolaylık sağlarken, CBS'in daha geniş alanlara etkinliğini sağlayabilir, böylece CBS uygulanabilir, uygulanabilir ve paylaşılabilir hale gelir. Son zamanlarda, CBS ve veri tabanı yönetim sistemleri hızla gelişti, ancak bu alandaki çoğu araştırmacı, geliştirici, profesyonel ve kamu kullanıcısına meydan okuyan birçok farklı konu var. Jeo-uzamsal sistemler ve uygulamalarda hala devam eden bu sorunların en önemlisi ve en eskisi, etkin karar alma için mekansal veri erişimidir. Günümüzde, web uygulamalarının artan ve genel kullanımı ve grafiksel donanımın evrimi ile birlikte, en ilginç sorunlardan biri, sanal ortamların web tarayıcılarında gerçekçi gerçek zamanlı görselleştirilmesiyle ilgilidir. Bu proje, World Wide Web'deki interaktif harita ile Deprem tehlikesi parametrelerinin analizi için web tabanlı uygulamayı göstermektedir. Web-GIS'in en güçlü özelliklerinden biri, araştırmacılar ve karar vericilerin dikkate alabileceği haritalar arasındaki hızlı karşılaştırmadır. Web-GIS çözümü, yüksek düzeyde bilgi için devam eden talebe açık bir cevaptır Genel olarak afet yönetim sistemlerinde kullanılan haritaların çoğu,“etkileşimli olmayan”statik haritalar olarak üretilen geleneksel CBS'ye dayanan özellikle deprem tehlike haritaları, karar vericilerin ve CBS kullanıcılarının kullanımına ilişkin bazı sıkıntılar var. geleneksel CBS ve bu tür haritalama ile başa çıkmada bazı zorluklar; mekansal sorgulama, analiz yapma ve hatta tahmin ve karar verme, bu problemler hızlı kararlar almak ve mekansal verilerin derin ve hızlı analizini yapmaktır. geleneksel sistemin belirli yazılım kullanıcılarının haritalara göz atması ve güncellemesi gerekir ve bu yazılımın uygulamalarını kullanırken ARCMap, ARCView, vb. kullanımları sırasında mevcut yazılım ve araçlarını ele almaları kolay değildir. Bu nedenle, CBS geleneksel sistemini güçlendirmek için güçlü bir ihtiyaç, Başka bir deyişle,“bu sorunların üstesinden gelmek”şiddetle tavsiye edilir. CBS yazılımı ve veri tabanı Yönetim Sistemlerinin hızlı gelişimine rağmen, birçok konu araştırmacılar, geliştiriciler, profesyoneller ve alandaki kamu kullanıcıları için zorlayıcıdır. Mekansal sistemler ve uygulamalardaki en eski ve halen devam eden sorunlardan biri, özellikle hızlı ve etkili kararlar gerektiren afet yönetim sistemlerinde karar vermede etkin bir şekilde kullanmak için mekansal verilere erişimdir. Etkileşimli deprem tehlike haritası oluşturmak için Web-GIS teknolojisinin uygulanması ve coğrafi verilerin ve deprem parametrelerinin ağırlıkları ile birlikte dağıtılması, karar vericilerin mevcut verilerle hızlı, doğru ve verimli bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olur. Web tabanlı CBS, çeşitli web haritalarından ve istemci sunucu mimarisinden dağıtılmış haritalara kadar geliştirilmiştir. Bu haliyle, İnternet veri toplama, saklama, geri alma, analiz ve görselleştirme dahil olmak üzere tüm bilgi sistemlerinin fonksiyonlarını yeniden yapılandırmaktadır. Coğrafi bilgi sistemleri, web ortamındaki uzamsal verilerin depolanması, alınması, yönetimi ve analizi için kullanılan veri işleme araçlarından oluşan tanınmış bir teknik olan çeşitli web ve CBS teknolojilerinden kaynaklanmaktadır. Web tabanlı CBS'e geçiş, CBS sisteminin yüksek maliyetinin azalmasına, sisteme özel veritabanlarının yayınlanmasına ve sistemin iyileştirilmesi konusunda devasa yazılım geliştirici çabalarına yol açtı. Ayrıca, internet üzerinden mekansal bilgilerin yayılması karar alma süreçlerini iyileştirir ve daha etkili ve daha hızlı hale getirir. Bu çalışma, doğru verilere doğru zamanda doğru kararlar verebilmek için olanaklar sunan Web AHP ve Web CBS'i entegre ederek online tehlike haritaları oluşturmak için deprem parametrelerinin analizi için WebGIS çerçevesini geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlamaktadır. .Bu çalışmada web tabanlı Web CBS mimarisi ASP.net, C #, Node.js, JQuery ve Javascript gibi bazı programlama dilleri kullanılarak tanımlanmış ve uygulanmıştır. bilgi, ayrıca çalışma bu araçları programlama dilleri ve javascript için ArcGIS API ile etkileşime sokmak için protokoller olarak API oluşturma dahil. Çalışma aynı zamanda esneklik ve daha fazla etkileşim sağlamak için HyperText Markup Language (HTML5), CSS, bootstrap ve jQuery gibi Web istemcisi teknolojilerini kullandı. Çalışma, web CBS'in afet yönetimi coğrafi bilgi sistemi ile birlikte kullanılmasının, karar alma süreçlerini görselleştirmek ve iyileştirmek için çok faydalı ve hayati bir araç olduğunu ve geleneksel CBS'e alternatif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the distribution of geospatial information on the Internet has been a binding factor for information providers. The Internet allows all levels of the community access to geospatial information and provides media to handle location-related information without any restrictions on the location. Recently, GIS and database management systems have developed rapidly, but there are still many diverse issues that challenge most researchers, developers, professionals and public users in this area. The most important and oldest of these issues, which are still ongoing in geospatial systems and applications, is spatial data access for efficient decision-making. At present, with the increasing and generalized use of web applications and evolution of graphical hardware, one of the most interesting problems deals with realistic real-time visualization of virtual environments on web browsers. This project shows web based application for Earthquake hazard parameters analysis by interactive map on the World Wide Web. Web-based GIS is developed from various web maps and client server architecture to distributed maps. As such, the Internet reconfigures all functions of information systems, including data collection, storage, retrieval, analysis and visualization. Geographic information systems (GIS) originate from a range of web and GIS technologies, a recognized technique consisting mainly of data processing tools Moving towards Web GIS led to fading high cost of GIS system, release of system specific databases, and the enormous software developer efforts on upgrading the system. Moreover, disseminating spatial information on the Internet improves decision-making processes and making it more effective and faster. The present study using the parameters of the EHM, topography, distance to epicenter, soil classification, liquefaction, and fault/focal mechanism, as main inputs to develop and implement Web GIS framework for analysis of earthquake parameters by interactive hazard maps integrating web AHP for Kucukcekmece region, which offer possibilities to access the right data in the right time to make the right decisions. In this study Web GIS architecture is described and implemented using programming languages such as ASP.net, C#,Node.js, JQuery and Javascript, In addtition to using some tool such as ArcGIS Server and ArcMap as a source of spatial information, also the study included creating API as protocols to interact that tools with programming languages and ArcGIS API for javascript. The work also utilized Web client technologies such as HyperText Markup Language (HTML5), CSS, bootstrap and jQuery for providing flexibility and more interactivity. The study demonstrates that web GIS in combination with disaster management geographic information system (GIS) is very useful and vital tools for visualizing and improving the decision-making processes, and mature alternative to traditional GIS.