Taşıtlar arası haberleşme
Vehicle to vehicle communication
- Tez No: 251172
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde sayısal haberleşme otomotiv alanında önemli roller üstlenmeye başladı. Araçlar içerisinde, birçok iletişim kanalı bir araya getirildi. Kontrolcüler, aktuatörler ve sensörler bu ortak kanallar üzerinden iletişim kurmaya başladılar. Sabit baz istasyonlarıyla kurulan hücresel cep telefonu haberleşmesi kablosuz haberleşme konusunda önemli bir gelişmeydi. Araçlar arasında doğrudan link kurulumuna dayalı yeni bir yaklaşımla, kablosuz haberleşme teknolojisi yeni büyük bir gelişmenin daha eşiğinde bulunuyor. Kendi kendine organize olabilen (self-organizing) kablosuz ?ad hoc? iletişim sistemiyle donatılmış araçlar arasında yeni bir ağ türü yapılandırılmaya çalışılıyor. Bu yeni ağ türüyle birlikte araçlar arasında bilgi alışverişi gerçekleştirilecek.Elde edilen bilgiyle birlikte, araç şoförü, içinde bulunduğu trafik ve çevre koşullarıyla ilgili daha fazla bilgilendirilmiş ve de bu yolla koşulların daha iyi farkında olabilecektir. Özellikle acil durumlarda erken uyarı sisteminin devreye geçirilmesi bu haberleşmenin sağlayacağı önemli bir faydadır.Bu tez çalışması ile öncelikle kablosuz ağ teknolojileri araştırılacaktır. Araştırma sonucunda belirlenen uygun ağ teknolojisiyle, araçtan araca bir ağ kurulum uygulaması gerçekleştirilecek, trafik bilgisinin araçlar arasında güvenli bir şekilde dolaşabilmesi için uygun çözümler araştırılacaktır. Uygulamaya geçmeden önce bu tip bir haberleşmeyi sağlayabilecek modern bir aracın gereksinimleri çıkarılmıştır. Uygulama çerçevesinde kablosuz zigbee geliştirme bordları ve GPS cihazıyla kurulan bir platformda, konum bilgisi bir düğüm tarafından elde edilerek kablosuz ağda broadcast ve ad hoc on demand distance vector yönlendirme metodları kullanılarak dolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays communication plays an important role in the automotive application. Various communication busses are integrated, which connect controllers, sensors and actuators within the vehicle. The cellular communication that setup with base stations was a great development in wireless communication. Now a ewer approach is to enable also a direct communication between vehicles. Vehicles equipped with a self-organizing wireless ad hoc communication system form a Vehicular Ad Hoc Network (VANET) for exchanging data on the locally seen road and traffic status. This information allows a driver assistance system to be aware of the local situation in a wide area. This way, it can provide up-to-date travel and traffic information such as the traffic status or hazard and emergency warnings.This thesis investigates wireless network techniques which could be deployed for vehicular applications. With a suitable technique an application will be issued, to safely disseminate data between vehicles an appropriate approach will be proposed.An application test bed will be setup. This testbed will consist of Sensnode zigbee bords and EZ-10 GPS receiver. GPS information taken from GPS receiver will be disseminated between the zigbee boards. For information dissemination broadcasting and adhoc ondemand distance vector routing will bi deployed.