Bulanık reel opsiyonlarla riskli yatırım projelerinin analizi
Fuzzy real option analysis on risky investment projects
  1. Tez No: 251171
  2. Yazar: İREM UÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karar verme süreci birçok değişkenden etkilenmesi ve karar vericinin bakış açısıyla doğrudan değişkenlik gösterebilmesi nedeniyle mevcut belirsizlik üzerinde tetikleyici bir etkiye sahiptir. Yatırım kararı verme sürecinde ortaya çıkan bu belirsizliği daha iyi ifade eden, bulanık mantık ile reel opsiyon değerleme yöntemlerini birleştiren bulanık bir reel opsiyon değerleme yöntemi kullanarak gerçeğe daha yakın sonuçlara ulaşılabilmektedir.Bulanık reel opsiyon değerleme yöntemlerinden en popüler olanlarından Carlsson ve Fuller'in önerdiği hibrit yaklaşımı sürekli iskontolama kullanmakta ve işlem kolaylığı sağlamak için yatırım parametrelerinden bazılarını nispeten erken durulaştırmaktadır. Bu çalışmada, yatırımın nakit akışlarının getirisini daha iyi ifade ettiğinden kesikli iskontolama durumu için hibrit yaklaşımı incelenmekte ve parametrelerin durulaştırılması ertelenerek yatırımı en gerçekçi biçimde değerlendirecek yeni bir reel opsiyon değerleme modeli önerilmektedir.Çalışmada, önerilen model petrol havzası yatırımı verileri üzerine uygulanmış ve erken durulaştırmanın getirdiği bilgi kaybı tespit edilmiştir. Aynı zamanda diğer yatırım değerleme teknikleri ile önerilen model karşılaştırılmış ve farklı yöntemlerin sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision making process has a triggering effect on forthcoming uncertainty as it can be affected by many variables and changes depending upon the perspective of the decision maker. It?s possible to reach results that are closer to reality by using a fuzzy real option valuation method that expresses uncertainty appearing in investment decision making process and combines fuzzy logic and real option valuation methods.One of the most popular fuzzy real option valuation methods, namely the hybrid approach suggested by Carlsson and Fuller utilizes a continuous discounting, and defuzzifies some of the investment parameters at an early stage in order to provide a process convenience.In this study, a hybrid approach is examined for the case of discrete discounting as it better expresses the gains of the investment cash flows, and a new real option valuation model is suggested that evaluates the investment in a realist way by postponing the defuzzification of parameters. The suggested model has been applied to the data of an oil field investment, and therefore the loss of information caused by early-defuzzification has been determined. Also other investment valuation methods and the suggested model have been compared, and the results of these methods have been examined.