Soğutucu içerisinde akış ve sıcaklık dağılımı analizi
Analyses of airflow and temperature distribution charactheristics of a freezer
  1. Tez No: 251174
  2. Yazar: HASAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. RÜSTEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bir dondurucu yada soğutucu içerisindeki sıcaklık dağılımının üniform olması enerji sarfiyatı bakımından önemlidir. Bu çalışmanın ana motivasyonu dondurucu içerisindeki sıcaklık farklılıklarını analiz etmek ve bu farklılıkların sebebini araştırmak olmuştur. Çalışmada deneysel ve nümerik yöntemler kullanılmıştır. Öncelikle bugün piyasada bulunan bir no frost buzdolabı modeli için deneysel yöntemler ve ticari CFD kodları kullanılarak sıcaklık dağılımı elde edilimiştir. Daha sonra bu sonuçların karşılaştırılması ve yapılabilecek geliştirmelerden bahsedilmiştir. Ayrıca bir no frost dondurucu modeli üzerinde parametrik bir çalışma yapılmış ve sonuçları sunulmuştur. Bu parametrik çalışmanın amacı dondurucu içerisindeki sıcaklık dağılımını belirleyen ana parametrelerin basit modellerle etkinlerini incelemek olmuştur. Bir no frost buzdolabı içerisindeki sıcaklık dağılımını kabin içerisindeki hava akışı belirler. Kabin içerisindeki hava akışı ise hava sağlama sistemi tarafından sağlanır. Hava sağlama sistemi ise buzdolabına özgü olup, her buzdolabı için tasarlanır. Bu çalışmada no frost buzdolabının tasarımına yardımcı bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to obtain uniform temperature distribution inside a freezer or cooler device for energy consumption considerations. Main motivation of this study is to analyse temperature differences inside a cooler device. In this study both experimental and numerical methods were used. Firstly, temperature distribution is obtained for a no frost freezer, which can be found at markets at the moment, with experimental methods and commercial CFD codes. Then the results were represented and compared and mentioned about possible improvements on temperature distribution. In addition a parametrical study is carried on for a no frost refrigerator. The idea of this parametrical study is to investigate effectiveness of some parameters on temperature distribution with a very simple model. For a no frost refrigerator, cold airflow is main factor for determining the temperature distribution. The airflow is provided by air supply system. The air supply system is particularly designed for a refrigerator model. In this study some useful information about no frost refrigerator design can be found.