Amasya ilinde bulunan sert kenelerin (Acari: Ixodidae) faunistik açıdan incelenmesi
A faunistic study of hard ticks (Acari: Ixodidae) of Amasya province
- Tez No: 251196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BURSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Keneler, birçok patojenin biyolojik vektörü olan ve bunların insan ve hayvanlara bulaşmasını sağlayan önemli ektoparazitlerdendir. Bu nedenle bu çalışmada Amasya ili ve ilçelerinde özellikle insanlarda parazitlenen sert kenelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 2008-2009 yılları arasında Amasya ve ilçelerinde kene vakası ile hastaneye başvuru yapan insanlardan toplanan 2528 kene ile sığır, koyun ve kaplumbağalardan toplanan 70 kene kullanılmıştır. Toplam 2598 kene örneğinden ergin olan 1995 kene en yaygın tür teşhis anahtarları kullanılarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre Amasya sert kene faunası 5 cinse ait 25 türden oluşmaktadır. Bu türlerden Ixodes redikorzevi, I. ricinus, I. hexagonus, Dermacentor daghestanicus, Hyalomma dromedarii, H. isaaci, H. rufipes, H. turanicum, Haemaphysalis erinacei ve Rhipicephalus turanicus Amasya ili sert kene faunası için ilk defa tanımlanmıştır. Bu çalışma Amasya sert kene faunasının zengin bir tür çeşitliliğine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ticks are improtant ectoparasites as a major biological vector of various pathogens and as playing role in transmision of diseases to humans and animals. The goal of the present study was to determine of hard tick fauna of humans in Amasya province. A total of 2528 hard tick samples collected from humans applied to health clinics and 70 ticks from cattle, sheep and tortoises during 2008-2009 were studied. Out of 2598 ticks, 1995 adult tick samples were identified to species by using well-known tick identification keys. As a result, 25 ixodid tick species from 5 genera were identified and Ixodes redikorzevi, I. ricinus, I. hexagonus, Dermacentor daghestanicus, Hyalomma rufipes, H. isaaci, H. turanicum, Haemaphysalis erinacei, Rhipicephalus turanicus were new records for Amasya tick fauna. These results indicated that species diversity of tick fauna of Amasya province was very high.