Soyut lineer operatörle etkilenmiş bir süreksiz Sturm-Liouville probleminin özdeğerleri
Eigenvalues of one discontinuous Sturm-Liouville problem perturbated by abstract linear operator
  1. Tez No: 251195
  2. Yazar: KADRİYE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde sınır şartlarından birinde özdeğerparametresi bulunduran bir diferansiyel-operatör sınır-değer-geçişprobleminin bazı spektral özelliklerini araştırdık. Bu çalışma beşbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırılan konunungüncelliği, uygulama alanları, teorik ve pratik önemi hakkında kısabilgiler verdik. İkinci bölümünde tez konumuzla ilgili yapılmış olançalışmalar hakkında bilgi verdik. Üçüncü bölümde çalışmamız içingerekli olan bazı temel tanım ve teoremleri verdik. Dördüncü bölümdeproblemimizle ilgili olan yardımcı başlangıç-değer problemleriniinceleyerek, problemimiz için temel çözüm fonksiyonlarını tanımladıkve bu fonksiyonlar için asimptotik formüller elde ettik. Daha sonrabu formüllerden yararlanarak özdeğerler için asimptotik formüllerbulduk. Son bölüm tezimizin orjinal kısmını oluşturmaktadır. Bubölümde denkleminde soyut lineer operatör bulunduransınır-değer-geçiş probleminin özdeğerleri için asimptotik formüllerbulduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigatedsome spectral properties of one differential-operatorboundary-value-transmission problem which contain eigenvalueparameter in one of boundary conditions. This thesis are arrangedin five chapters. In the first chapter, we indicated a briefexplanation about current interest, application areas, theoreticaland practical importance. In the second chapter, we gave informationabout studies which related to the investigated problem this thesisstudy. In Chapter 3, we explained some basic definitions andtheorems which are used through the thesis study. In Chapter 4, byexamining some auxiliary initial-value problems we definefundamental solutions for our problem and found asymptotic formulasfor these solutions. Then by using these formulas we establishasymptotic formulas for eigenvalues. The last section is originalpart of the thesis, in which we found asymptotic formulas foreigenvalues of boundary-value-transmission problems for the casewhen the equation contain abstract linear operator.