Toprak özelliklerinin tahmininde sayısallaştırılmış renk parametrelerinin kullanımı ve Tokat-Kazova' daki uzaysal değişkenliği
Use of quantified color parameters in estimation of soil properties and their spatial variation in Kazova plain soils
  1. Tez No: 251199
  2. Yazar: MUSTAFA SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarımsal üretim ile ilgili ortaya çıkan problemlerin zamanında çözümünde toprak özelliklerinin doğru ve hızlı bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir. Toprak analizleri hem pahalıdır hem de belirli bir alanda toprak özelliğinin alansal dağılımının belirlenebilmesi için oldukça sık örnekleme yapmak gerekmektedir. Bu bağlamda, toprak rengi arazide veya laboratuarda çok hızlı ve doğru bir şekilde belirlenebilecek toprak özelliklerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı; toprak örneklerinin renklerinin kolorimetre yardımı ile belirlenmesi ve kolorimetre ile elde edilen sayısallaştırılmış renk parametrelerinin toprak özelliklerini tahmin etme yeteneklerini araştırması ve toprak rengi parametrelerinin arazideki uzaysal dağılımları da belirlenerek haritalanmasıdır. Bu amaçla, Kazova'dan 400 noktada 0-30 ve 30-60 cm derinliklerinden alınmış yüzey ve yüzey altı topraklarının renkleri bir kolorimetre yardımı ile sayısallaştırılmıştır. TUBITAK TOVAG 105 O 617 nolu proje kapsamında örneklenen ve çeşitli fiziksel ve kimyasal analizleri yapılan bu toprakların sayısal renk değerleri ile analizleri yapılan toprak özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Toprağın parlaklık değeri ile organik madde içeriği arasında bir ilişki gözlemlenmez iken kil içeriği ile istatistiksel olarak önemli negatif (P%45) sahip renk parametresinin kırmızılık göstergesi olan ?a? değeri olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar; sayısal renk parametrelerinin bir çok toprak özelliği için iyi bir indikatör olduğunu ve sadece toprakların renklerinin haritalanması ile büyük bir alanda ilişkili toprak özelliklerinin dağılımları ile ilgili tatmin edici bilgilere ulaşmanın mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate and rapid estimation of soil properties are quite important in quantitative assessments of land management problems. Soil analyses are expensive, and dense sampling is required to adequately characterize spatial variability of an area. In this context, soil color is a readily apparent, useful field soil property that can be determined in the laboratory and field. The purposes of this study were to; i.) determine the soil color using a colorimeter, ii.) investigate the estimation of other soil characteristics? related to soil color, and iii.) determine and map the spatial structure of soil color parameters. The soil samples, collected from 400 locations at 0-30 cm and 30-60 cm soil depths during a TUBITAK project (TOVAG 105 O 617) were analyzed for soil color parameters. Several physical and chemical characteristics of soil samples have already been determined in the TUBITAK Project. The relationships between soil characteristics and color parameters were evaluated. The correlation between soil brightness and organic matter yielded no significant relationship, whereas statistically strong positive and negative relationships (P45%). The results obtained in this study indicated that soil color parameters are useful indicators to estimate some of the soil characteristics. The mapping of soil parameters provided valuable information on the distribution of color related soil characteristics in the area studied.