Orta Kelkit havzasının bazı toprak özelliklerinin coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama ile haritalanması
Mapping of some soil properties of the central Kelkit basin using by geographic information systems and remote sensing
- Tez No: 251198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN METE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, LANDSAT ETM+ bandları ve Orta Kelkit Havzasının (4949.39 km2) bazı yüzey toprağı değişkenleri arasındaki ilişkiler uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) araçları kullanılarak 2008 ve 2009 yıllarında araştırılmıştır. Toplanan coğrafik referanslı toprak örnekleri (164 adet) CaCO3, pH elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, azot, fosfor, değişebilir potasyum (DK) ve tekstür (kil, silt, kum) değişkenlerini belirlemek için analiz edilmiştir. LANDSAT ETM+ kesilmiş görüntüsüne ait bandların üstüne bindirip karşılık gelen spektral yansıma değerlerinin çekilmesi için coğrafik referanslar ve belirlenen toprak değişkenlerinden faydalanılarak CBS de bir nokta veri tabanı hazırlanmıştır. Sonuçlar pH, organik madde, CaCO3 ve azotu içeren dört toprak değişkeninin band-5 (orta-kızılötesi) yansıma değerleriyle önemli korelasyona sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlara dayanarak dört model geliştirilmiş ve haritalanmıştır. Buna ilaveten toprak değişkenleriyle topografik (yükselti, bakı, eğim) ve iklimsel (ortalama-maksimum-minimum sıcaklıklar, su buhar basıncı, rüzgar hızı, güneşlenme oranı, potansiyel evapotranspirasyon ve yağış) değişkenleri arasındaki ilişkiler araştırılmış ve yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, relationships among LANDSAT ETM+ bands and some surface soil characteristics of Central Kelkit Basin (4949.39 km2) were investigated using remote sensing (RS) and geographic information systems (GIS) tools. Collected geo-referenced soil samples (164) were analyzed to determine CaCO3, pH, electrical conductuvity (EC), organic matter, nitrogen, phosphorus, exchangeable potassium, and texture (clay, silt, sand). Utilizing the geographic references and soil variables, a point database was established to overlay and extract corresponding reflectance values of LANDSAT ETM+ subset image bands in GIS. Possible relationships were evaluated by correlation analysis, and significant relationships were modeled by regression analysis. Results showed that four soil variables including pH, organic matter, CaCO3 and nitrojen have significant correlations with band-5 (mid-infrared) reflectance values. Depending on these results obtained Four models were developed and mapped successfuly. Moreover, the relationships among the soil variables, topographical (elevation, aspect, slope) and climatic (mean-maximum-minimum temperatures, water vapour pressure, wind speed, sunshine fraction, potential evapotranspiration, precipitation) variables were also investigated and interpreted. The results of the study indicated that same of soil characteristics can succesfully be mapped using satallite images and GIS techniques.