Estimation and mapping of some soil characteristics of the Hiranregion of Northern Iraq using geostatistical andspectroradiometric techniques
Kuzey Irak Hiran bölgesi bazı toprak özelliklerinin jeoistatistik ve spektroradyometrik yöntemlerle tahmini ve haritalanması
  1. Tez No: 779475
  2. Yazar: SEERWAN SAEED MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Toprağın özellikleri, toprağın sağlığı ve verimliliği için önemli göstergelerdir. Bu çalışmanın amacı, Irak'ın kuzeyindeki Erbil Vilayeti'nin Hiran Bölgesinde toprak özelliklerinin mekansal dağılımını belirlemek, haritalamak ve yansıma spektroskopisi ile karşılıklı ilişkisini belirlemektir. Çalışma alanı 500 m x 500 m kare büyüklüğünde parçalara bölünmüş ve Aralık 2021'de 0 – 30 cm derinlikteki numune alma alanlarından alanlarından 65 toprak numunesi alınmıştır. Numune alınan her bir konumun koordinatları coğrafi konum sistemi (GPS) ile kaydedilmiştir. Toprak örnekleri, toprak organik maddesi (SOM), doku, Toprak reaksiyonu (pH), elektriksel iletkenliği (EC) ve kalsiyum karbonat (CaCO3) gibi çeşitli toprak özelliklerinin değerlendirilmesi için, görünür-yakın kızılötesi yansıma spektroskopisi (VNIR) gibi coğrafi istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Zemin özelliklerinin her biri kapsamında mekansal yapıyı belirlemek için coğrafi istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Her bir toprak özelliğinin mekansal analizini tahmin etmek için ara değer hesaplama yöntemleri olan sıradan krigleme (OK) ve ters mesafe ağırlıklandırması (IDW) kullanılmıştır. Sonuç olarak, % kum, % kil, % alüvyon ve CaCO3 miktarı toprak yansımasından önemli ölçüde etkilenmiştir. Toprak parametrelerindeki güçlü ve orta derecede mekansal bağımlılık, yarı-variograma en uygun model olarak üstel bir model kullanılarak açıklanabilir. Ara değer hesaplama yöntemleri, OK'nin % SOM, % Kum, % Alüvyon, % Kil, pH ve CaCO3 ara değerinin hesaplanması için IDW'den daha doğru sonuç verdiğini ve EC tahmininde IDW'nin sıradan kriglemeden daha iyi olduğunu ortaya koymuştur. VNIRS ile coğrafi istatistiksel yöntem arasındaki karşılaştırma, VNIRS'nin coğrafi istatistiksel yöntemden daha iyi bir teknik olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Soil properties are important indicators for soil health and productivity. The aim of this study is to determine and map the spatial distribution of soil properties and make a correlation with reflectance spectroscopy in Hiran region of Erbil governorate in the north of Iraq. The study area was divided into 500 m x 500 m square grids 65 soil samples were collected in the sampling sites at 0 – 30 cm depth in December 2021. The coordinates of each location were recorded by geographic position system (GPS). Soil samples were analyzed for soil organic matter (SOM), Sand %, Silt %, Clay%, Soil reaction (pH), Electric Conductivity (EC) and Calcium Carbonate (CaCO3), Visible-near Infrared Reflectance Spectroscopy (VNIR) and geostatistical techniques were used for assessment of diverse soil properties. Geostatistical methods were used to determine spatial structure for each of soil properties. Interpolation methods ordinary kriging (OK) and inverse distance weighting (IDW) were used to estimate the spatial analyze of each soil properties. As a result the amount of Sand %, Clay %, Silt % and CaCO3 were significantly affected with soil reflectance. Strong and moderate spatial dependence in soil parameters might be explained using an exponential model as a best fit in semivariogram. Interpolation methods indicated that OK is more accurate than the IDW for interpolating of SOM %, Sand %, Silt %, Clay %, pH and CaCO3 and IDW was better than the ordinary kriging in estimating of EC. However, Estimation of soil properties by using VNIR spectroscopy in Hiran region is better technique than geostatistical analysis.