Doğum ağırlığının sütten kesim sonrası besiye alınan kuzularda canlı ağırlık, karkas, kas lifi ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of birth weight on live weight, carcass, muscle fibers and meat quality in lambs following fattening after weaning
- Tez No: 251212
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, doğum ağırlığının sütten kesim sonrası (90 günlük yaşta) besiye alınan dişi (n=22) ve erkek (n=21) Karayaka kuzularının canlı ağırlık, karkas (karkas randımanı, sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları), kas lifi özellikleri (kas lifi tipi, sayısı ve ortalama alanı) ve et kalitesi üzerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Birinci denemede dişi kuzular; düşük doğum ağırlığı (DDA) ve yüksek doğum ağırlığı (YDA) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Daha sonra DDA sahip kuzular iki gruba (DDA1 ve DDA2) ayrılmışlardır. DDA1 ve YDA, 60 günlük besiye alınırken, DDA2, YDA'nın 60 günlük besideki ortalama canlı ağırlığına ulaşıncaya kadar besiye alınmışlardır. İkinci denemede erkek kuzular; düşük (DDAE), orta (ODAE) ve yüksek (YDAE) doğum ağırlığı olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Hayvanlara kesif yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Besi başında ve besi sonunda tartılan kuzularda canlı ağırlık, göz kası derinliği ve göz kası üzerindeki kabuk yağı kalınlığı belirlenmiştir. Her iki denemede de besi sonunda tüm hayvanlar kesilmiş, sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları belirlenmiş ve karkas randımanları hesaplanmıştır. Longissimus Dorsi (LD), Semitendinosus (ST) ve Semimembranosus (SM) kasları ayrılarak ağırlıkları ve bu kasları oluşturan kas lifi tipi (Tip I, Tip IIA ve Tip IIB), kas lifi sayısı ve DNA miktarı ile birinci denemede protein içerikleri belirlenmiştir. Kuzuların et kalite özellikleri de (su tutma kapasitesi, pH, tekstür ve renk) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of birth weight on live weight, carcass (carcass yield, carcass weights), muscle fiber characteristics (muscle fiber type, muscle fiber number, average muscle fiber area) and meat quality in male (n=21) and female (n=22) Karayaka lambs following fattening after weaning. In 1st. experiment, female lambs were used and divided into two groups; low birth weight (DDA) and high birth weight (YDA). DDA group were divided into further two groups; low birth weight 1 (DDA1) and low birth weight 2 (DDA2). Fattening periods were lasted for 60 days in DDA1 and YDA groups. Fattening period of DDA2 group was allowed to reach the final live weight of YDA group. In 2nd experiment male lambs were used and divided into three groups; low (DDAE), avarage (ODAE) and high birth weights (YDAE). Feed and water were provided as ad-libitum. Live weight and loin thickness, fat thickness on rib eye at end and beginning of fattening period were recorded for all lambs. At the end of the experiments lambs were then slaughtered. Longissimus Dorsi (LD), Semitendinosus (ST) and Semimembranosus (SM) muscles were isolated and muscle weights, muscle fiber types (Tip I, Tip IIA, Tip IIB), muscle fiber numbers and the amount of DNA were determined. In 1st experiment the amount of total protein was also determined.