Tarım işletmeleri genel müdürlüğüne bağlı işletmelerde yetiştirilen farklı sığır ırklarının süt ve döl verim özelliklerine ait genotipik ve fenotipik parametre tahmini
Genetic and phenotypic parameter estimation of fertility and dairy production traits of different dairy cattle breeds reared at state farms in Turkey
- Tez No: 251211
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de farklı işletmelerde yetiştirilen Siyah Alaca, Jersey ve Esmer ineklere ait süt ve döl verimi kayıtları değerlendirilmiştir. Siyah Alaca, Jersey ve Esmer ineklere ait, gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi, kuruda kalma süresi ve laktasyon süresi, buzağılama aralığı, servis periyodu, gebelik başı tohumlama sayısı ve gebelik süresine ait tanımlayıcı değerler sırasıyla, 6999±26,4 kg, 3456±17,1 kg ve 5349±18,5 kg, 6589±22,6 kg, 3356±15,6 kg ve 5083±15,8 kg, 86±0,68 gün, 74±1,01 gün ve 88±0,6 gün, 319±0,7 gün, 301±0,8 gün ve 312±0,6 gün, 405 0,9 gün, 375 1,2 gün ve 399 0,8 gün, 138 1,6 gün, 97 1,3 gün ve 126 1,60 gün, 1,5 0,01, 1,3 0,01 ve 1,5 0,01, 278 0,1 gün, 278 0,11 gün ve 282 0,1 gün olarak tespit edilmiştir.Siyah Alaca, Jersey ve Esmer ineklere ait gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi, kuruda kalma süresi ve laktasyon süresi, buzağılama aralığı, servis periyodu, gebelik başı tohumlama sayısı ve gebelik süresine ait kalıtım dereceleri sırasıyla, 0,20 0,00, 0,35 0,007 ve 0,19 0,00, 0,20 0,00, 0,33 0,007 ve 0,22 0,00, 0,04 0,016, 0,04 0,035 ve 0,03 0,013, 0,05 0,015, 0,02 0,020 ve 0,05 0,013, 0,04 0,015, 0,02 0,023 ve 0,02 0,010, 0,04 0,027, 0,01 0,022 ve 0,01 0,018, 0,04 0,019, 0,01 0,023 ve 0,08 0,027, 0,06 0,023, 0,08 0,030 ve 0,01 0,013 olarak bulunmuştur. Aynı özelliklerin tekrarlanma dereceleri ise sırası ile 0,33, 0,42 ve 0,29, 0,33, 0,42 ve 0,28, 0,08, 0,06 ve 0,09, 0,08, 0,03 ve 0,07, 0,07, 0,02 ve 0,03, 0,04, 0,02 ve 0,01, 0,04, 0,02 ve 0,08, 0,06, 0,11 ve 0,03 olarak bulunmuştur. Aynı genotip ve özelliklerin tekrarlanma dereceleri ise sırası ile 0,07, 0,02 ve 0,03, 0,04, 0,02 ve 0,01, 0,04, 0,02 ve 0,08, 0,06, 0,11 ve 0,03 olarak bulunmuştur. Bazı süt ve döl verim özellikleri arasındaki fenotipik ve genotipik korelasyonlar tahmin edilmiştir. Tüm ırklarda laktasyon süresi ile servis periyodu ve buzağılama aralığı ve servis periyodu ile buzağılama aralığı arasındaki genetik korelasyon pozitif ve yüksek bulunmuştur. 305 gün süt verimi yönünden genetik ilerleme Esmer, Jersey ve Siyah Alaca ineklerde sırası ile 7,78 kg/yıl, 5,90 kg/yıl, -1,53 kg/yıl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, fertility and dairy production traits of Holstein Friesian, Jersey and Brown Swiss cattle breeds reared at different state farms in Turkey were evaluated. Descriptive statistics of actual milk yield, 305-day milk yield, dry period, lactation length, calving interval, service period, number of service per conception, gestation length of Holstein Friesian, Jersey and Brown Swiss cows were, 6999±26,4 kg, 3456±17,1 kg and 5349±18,5 kg, 6589±22,6 kg, 3356±15,6 kg and 5083,2±15,8 kg, 86±0,6 day, 74±1,0 day and 88±0,6 day 319±0,7 day, 301±0,8 day and 312±0,6 day, 4056 0,9 day, 375 1,2 day and 399 0,8 day, 138 1,6 day, 97 1,3 day and 126 1,6 day, 1,5 0,01, 1,3 0,01 and 1,5 0,01, 278 0,1 day, 278 0,1 day and 282 0,1 day, respectively.The heritabilities of actual milk yield, 305 day milk yield, length dry period, lactation length, calving interval, service period, number of service per conception, gestation length of Holstein Friesian, Jersey and Brown Swiss cows were, 0,20 0,00, 0,35 0,007 and 0,19 0,00, 0,20 0,00, 0,33 0,007 and 0,22 0,00, 0,04 0,016, 0,04 0,035 and 0,03 0,013, 0,05 0,015, 0,02 0,020 and 0,05 0,013, 0,04 0,015, 0,02 0,023 and 0,02 0,010, 0,04 0,027, 0,01 0,022 and 0,01 0,018, 0,04 0,019, 0,01 0,023 and 0,08 0,027, 0,06 0,023, 0,08 0,030 and 0,01 0,013 respectively. Repeatabilities of the same breeds and characteristics were found as, 0,33, 0,42 and 0,29, 0,33, 0,42 and 0,28, 0,08, 0,06 and 0,09, 0,08, 0,03 and 0,07, 0,07, 0,02 and 0,03, 0,04, 0,02 and 0,01, 0,04, 0,02 and 0,08, 0,06, 0,11 and 0,03, respectively.Phenotypic and genotypic correlations were estimated for some milk and reproductive traits. Highly positive genetic correlations of lactation length with service period and calving interval and service period with calving interval obtained all breeds. The genetic trend for 305 days milk yield of Brown Swiss Jersey and Holstein Friesian, cows were, 7,78 kg/year, 5,90 kg/year, -1,53 kg/year, respectively.