Control of an active magnetic bearing system with sliding mode controller using nonlinear disturbance observer
Bir aktif manyetik yataklama sisteminin doğrusal olmayan bozucu gözleyicisi kullanarak kayma yüzeyli kontrollör ile kontrolü
- Tez No: 251248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT GÜRLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalismada, aktif manyetik yataklama sistemleri için düşük mertebeden doğrusal olmayan bozucu gözlemleyicisi kullanılarak kayan kipli bir kontrollör tasarlanmıştır. Sistemdeki bozucu etkileri, yer çekimi ivmesi ve ortam ve mıktanıstan kaynaklanan diğer düzensizliklerin tümünü içermektedir. Bu düzensizlikler, düşük mertebeden doğrusal olmayan bir gözlemleyici tarafından ön görülmektedir. Elde edilen bozucu etki fonksiyonu, kayan kipli kontrollörde öne sürülen kontrol işaretinin foksiyonunda kullanılır. Son olarak kayan kipli kontrollör, elde edilen hata işaretinin istenen karakteristiği sağlaması yönünde, yeni bir kontrol işareti fonksiyonu ön görülmesiyle tamamlanır.
Özet (Çeviri)
In this study, a sliding mode controller is designed to control an active magnetic bearing system by using a reduced-order nonlinear disturbance observer. The disturbance in the system are issued to the gravitational acceleration, friction in the environment and disturbance and uncertainties caused from electromagnet. The disturbance is estimated by the help of the reduced-order nonlinear disturbance observer. The disturbance function obtained through the oberveration is applied to the proposed control signal in sliding mode controller. As last, the design of sliding mode controller is completed in the way that the error signal performs the desired characteristic.