Vestibüloplastilerde liyofilize amniyotik membranın greft materyali olarak kullanılabilirliğinin klinik ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 25125
  2. Yazar: RUKİYE GÜLER(AHİ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ URAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Vestibül derinliğin azalması sonucu bozulan doku-protez ilişkisi vestibüloplasti operasyonları ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. Klinik çalışma grubumuz 10'u Clark, 10'u Kazanjian olmak üzere 20 hastadan oluşmaktadır. Çalışmamızda; Clark ve Kazanjian labial vestibüloplastisi ameliyatlarında greft materyali olarak liyofilize amniyotik membran kullanılmıştır. Değerlendirmelerimiz klinik, radyografik ve elektron mikroskobik veriler üzerinde yapılmıştır. 40 rat üzerinde ve 4 grup halinde yaptığımız deneysel hayvan çalış mamız; makroskopik ve histopatolojik veriler değerlendirilerek yapılmıştır. Gerek Clark ve gerekse Kazanjian grubunu oluşturan hastaların tümün de cerrahi prensiplere göre hareket edildiğinden önemli bir postoperatif komplikasyon gözlenmemiştir. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası 10. gün, 1. ay, 2. ay ve 3. aylarda alınan lateral sefalogramlar üzerinde yapılan ölçümler, liyofili ze amniyotik membranın yara kontraksiyonunu ve buna bağlı vestibül derin likteki geri dönüşü azalttığını göstermiştir. Bu sonuç istatistiksel olarakda doğrulanmıştır. Her iki grupta zamana karşı görülen derinlik kaybındaki değişik liklerin birbirine paralel olduğu görülmüştür. Operasyondan sonra 7., 14. ve 21. günlerde alınan deneysel hayvan ve klinik çalışmaya ait insizyonel biyopsi örneklerinde; ışık ve elektronmikroskobu ile yapılan histopatolojik değerlendirmeler karşılaştırıldı. Liyofilize amniyotik membranın ağız epiteli ile olumlu bir ilişki içinde olduğu yara iyileşme hızını arttırarak iyileşme süresini kısalttığı, enfeksiyonu azalttığı görülmüştür. Hastalarda greft uygulamadan önce, postoperatif 10. gün ve 1. ay- 133 larda ölçülen kan akımı; Xe klirens yöntemi kullanılarak değerlendiril miştir. Kan akımındaki değişimlerin istatistiksel olarak değerlendirilme sinde gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Her grup ayrı ayrı değerlendirildiğinde; zamana karşı kan akımında görülen değişikliklerin anlamlı olduğu bulunmuştur (p < 0.05). Bu sonuçlar; liyofilize amniyonun anjiogenetik etkiye sahip olduğu nu, 7-15 gün sonra mukoid dejenerasyona uğramasıyla bu fonksiyonun ortadan kalktığını göstermektedir. Çalışmamız sonucunda liyofilize amniyotik membranın diğer greftlere göre birtakım avantajlarının olduğu saptanmıştır : - Elde edilmesinin kolay ve ucuz olması, - Sınırlı kaynak probleminin olmayışı, - Epitelizasyonu hızlandırması, - Bakteriyosidal olması, - Anjiogenetik etkiye sahip olması, - Enfeksiyon ve kontraksiyonu azaltması, - Yara yüzeyine daha iyi adapte olması, - İkinci bir operasyona gerek duyulmaması, - Biyolojik aktivite ile yıkılabilmesi. Bu sayılan özelliklerinden dolayı vestibüloplasti ameliyatlarında hastalar jçin uygun bir greft materyali olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Disrupted tissue-denture relations, due to vestibule sulcus sealing are generally corrected by vestibuloplasty operations. Our clinical study group consisted of 20 patients of which 10 were operated by the Clark's method, and 10 by Kazanjian's method. In this clinical study; lyophilized amnion membrane was used as a grafting material in Clark's labial vestibuloplasty and Kazanjian's labial vestibuloplasty operations. Evaluation was based on the clinical, radio graphic and electron microscopic datas. The experimental animai studies were carried out on 40 rats, which were divided into 4 groups; and the studies were made macroscopically and histopathol ogically. Due to strickt obedience to surgical principles, no postoperative. complications were observed on the patients operated by the either Clark or Kazanjian method. The lateral cephalograms were taken both preoperatives and post operatively on the 10 day, Is, 2 and 3 months. The measurements on these cephalograms revealed that the amniotic membrane reduces both the wound contraction and also the relapse of the vestibule sulcus depth. These results were also statistically confirmed. The difference in the loss of sulcus depth versus time was found to be parallel in both groups. Histological results of the incisional specimens from the experimental123 and clinical studies on the postoperative 7, 14, and 21 days were obtained and were compared via light and electron microscopes. It was observed that, lyophilized amnion membrane has a positive relation with oral epithelium, shortens the wound healing period, and reduces the infection risk. In both groups blood flow rates were measured and evaluated by Xe clearance method before grafting, the 10 day and Is month post operatively. No statistically significant difference was found between the changes in the blood flow rates in both groups. In each group, the difference in the blood flow values versus time was statistically significant. According to these results; it can be considered that, lyophilized amnion membrane has a angiogenetic effect and it looses this property after 7-15 days, due to mucoid degeneration. As a result of our study, it was established that lyophilized amnion membrane has many advantages over other grafting materials. These advantages can be listed as follows : - The preparation is easier and cheaper, - It has no limited source problem, - It promotes the epithelization, - It has angiogenetic and antibacterial properties, - It has a better adaptation on the wound surface, - No wound contraction occurs, - Another surgical intervention is not necessary, - It can be eliminated biological activity. We consider that due to its profitable properties, lyophilized amnion membrane is a very suitable grafting material for the patients undergoing vestibuloplasty procedures.