Bir merkezi bilgisayarla çok sayıda mikroişlemci arasında telsiz kanalıyla senkro veri iletişim tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 25124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bir Merkezi Bilgisayarla Çok Sayıda Mikroişlemci Arasında Telsiz Kanalıyla Asenkron Veri iletişimi Tasarımı ve Uygulaması adı altında gerçekleştirilen bu projede» sistem yöneticisi konumundaki bir merkez ile 250 adet seyyar birimin oluşturduğu sayısal haberleşme ağının tasarımı yapılmıştır. Sistem genel olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar: a) Merkez konumunda.Kontrol Binasında bulunan 486 tabanlı Bilgisayar Hedefler üzerinde bulunan Hedef kontrol biri mi ve hedeflerin elektro-mekanik yapılarıdır. Merkez haberleşme birimi olarak tasarlanan cihaz bir mikro denetleyici ile bir telsiz alıcı-verici1 den oluşmuştur. Mikrodenetleyici programı yazılıp, kullanılan TMS77CS2 mikro denetleyicisinin yazılımı ve donanımı hakkında bilgi verilmiştir. Merkez Haberleşme Biriminin görevleri KS 232 arabirimi aracılığı ile Bilgisayardan aldığı hedef çalışma bilgilerini tablo halinde almak, bu bilgileri hedeflere göndermek, hedefleri çalışmaya başlatmak ve çalışma sonuçların bilgisayara yüklemektir. Bu amaçla bir haberleşme protokolü oluşturulmuştur. Sayısal haberleşme yön temleri ve modülasyon teknikleri araştırılmış uygun olanyöntemler ve cinaslar seçilmiştir. Hedefler (işerinde bulunan haberleşme biriminin görevleride merkes haberleşme biriminde olduğu gibi oluşturulan protokol dahilinde haberleşmeyi sağlamak ve buna ek olarak da hedef fonksiyonlarını yerine getirmektir. Bu çalışmada hedef haberleşme ve kontrol biriminin tasarımı da yapılmış, haberleşme ve kontrol programı yasılmıştır. Aşağıda kısaca değinildiği gibi, bu çalışmada sistemi oluşturan birimlerin tasarımı yapılmakta, ilgili konularda teorik bilgiler verilmektedir. Bölüm I 'de, sistemin yapısı hakkında genel olarak bilgi verilmekte ve sistemi oluşturan birimler tanıtılmak tadır. Bölüm II *de, Haberleşme ve Modülasyon Türleri hakkında teorik bilgi verilmektedir. Sayısal modülasyonun temelini oluşturan kavram ve yöntemler anlatılmaktadır. Bölüm III 'de, sayısal bilgi iletimi (kablolu) için kullanılan modülatör-demodülatör sistemleri ve bunların kullanıldığı standart sinyaller hakkında bilgi verilmektedir. Bölüm IV 'de, sayısal bilgi iletimi ve sayısal modül asyon sistemlerine geçiş sağlamak amacıyla“Temel Band Bilgi İletimi ”ile Temel Band Sistemler anlatıl maktadır. Bölüm V 'de, Sayısal Modülasyon Yöntemleri hak kında teorik bilgi verilmekte, değişik modülasyon tiplerinin birbirlerine göre üstünlükleri hakkında bilgi verilmektedir.Bölüm VI *da, sistemde kullanılan mikrodenetleyicinin (77C82) mimarisi ve yazılımı anlatılmaktadır. Bölüm VII *de, Sayısal Haberleşme Birimi ve haberleşme metodları anlatılmakta, sistemi oluşturan donanım hakkında bilgi verilmektedir. Haberleşme Biriminin tasarımı ve yazılımı, oluşturulan“ Haberleşme Protokolü ”, kullanılan telsiz cihazı tanıtıl maktadır. Değişik Çoklu-Modemli Haberleşme Sistemleri hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This project named as design and application of asynchron data communication of a host computer with mult i -microcontroller, formed three main parts. These are; a3 Units that formed 4S6 based computer CPO at control centre and with connected printer, display monitor and the si nevi si on device used for demonstration. bD Communication unit, included target device and control centre. cD Target control unit, included target device and Target1 s electromecanic construction. As mentioned brifly belowed, in this study, the design of the specified main three is done, theoritical inmormation about related topics are given. In section I, general information about the system structure are given and units of the system's are described. In section II, theoritical information about communication and modulation types are given. Concepts and methots that forms base of digital modulation are mentioned. Insection III, informations about the modulator -demodulator systems that used digital data communication and Cwith wireD standart signals which is used these systems xiIn section IV, because of introduction to digital data communication and digital modulation systems, base band data transmission and systems are described. In section V, theoritical information about digital modulation methods are given, information about the advantage of different modulation types wiht each other are given Architecture and firmware of the microcontroller are described in section VI. In section VII, digital communication units and communication methots are explaind, information about hardware formed system is given. Design and software of communication unit, communication protocol, radio device which is used are described, diffarent mult i -modem communication systems are explained. xxi